| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy zwrot nakładów osobie fizycznej podlega opodatkowaniu pcc

Czy zwrot nakładów osobie fizycznej podlega opodatkowaniu pcc

Na podstawie zawartej umowy spółka dokonuje zwrotu nakładów na wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej poniesionych przez osobę fizyczną (najemcę). Czy przeniesienie prawa własności przedmiotu umowy na rzecz spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

rada

Jeśli zakup nakładów nastąpi od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, i u tej osoby nie powstanie obowiązek w tym podatku, transakcja ta będzie podlegała pcc. Obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji ciąży na spółce i to ona będzie zobowiązana do zapłaty pcc i złożenia deklaracji. Niektóre z organów podatkowych zajmowały w tej sprawie odmienne stanowisko. Szczegóły - w uzasadnieniu.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

uzasadnienie

Spółka zwraca nakłady poniesione przez najemcę, osobę fizyczną w lokalu należącym do spółki. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jeżeli wynajmujący zdecyduje się zatrzymać ulepszenia, to jest zobowiązany do zapłaty na rzecz najemcy sumy odpowiadającej wartości ulepszeń w chwili zwrotu. Zatem w ramach takiej umowy najemca zbywa przysługujące mu prawo majątkowe, które posiada wobec tych nakładów i które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Oznacza to więc, że sprzedaż nakładów jest niczym innym jak sprzedażą prawa majątkowego. To, że zwrot nakładów stanowi zakup prawa majątkowego, oznacza, iż na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług zwrot nakładów stanowi świadczenie usług.

Stanowisko to jest potwierdzone licznymi opiniami zarówno doktryny prawa podatkowego, jak i przez organy podatkowe. Przykładowo - w interpretacji przepisów prawa podatkowego z 17 sierpnia 2010 r. (nr ITPP1/443-677/10/DM) czytamy:

Należy zatem stwierdzić, iż zbycie nakładów poniesionych na wybudowanie obiektu budowlanego na cudzym gruncie nie może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, gdyż nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą, która mogłaby stanowić towar. Niemniej jednak podmiot, który poniósł nakłady, dysponuje pewnym prawem do poniesionych nakładów i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu. Wskazać zatem należy, iż nakład jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Z tych też względów przeniesienie za wynagrodzeniem kosztów inwestycji na właściciela nieruchomości należy traktować jako świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że sprzedaż nakładów stanowi świadczenie usług, podlega zatem opodatkowaniu VAT - jeżeli oczywiście sprzedawca będzie podatnikiem VAT.

Co prawda, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych zasadniczo są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jednak sprzedaż dokonywana w obrocie profesjonalnym - a więc pomiędzy podmiotami gospodarczymi - jest praktycznie wyłączona z opodatkowania pcc. Czynność cywilnoprawna (inna niż umowa spółki i jej zmiana) nie podlega bowiem opodatkowaniu pcc, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest:

• opodatkowana VAT,

• zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

- umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ26
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »