| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy emisja obligacji podlega PCC

Czy emisja obligacji podlega PCC

Czy emisja obligacji spółki akcyjnej, które nabędą akcjonariusze tej spółki, jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

RADA

Nie, emisja obligacji nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Artykuł 4 ustawy o obligacjach stanowi, że obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Może mieć ono charakter pieniężny lub niepieniężny. Za papiery wartościowe emitowane w serii uznaje się papiery wartościowe reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek. Obligacje mogą emitować m.in. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne.

Cechą podatku od czynności cywilnoprawnych jest to, że podlegają mu tylko i wyłącznie czynności wymienione wprost w ustawie o PCC (art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o PCC). Wśród nich nie ma emisji obligacji. Podatnicy mają czasem wątpliwość, czy emisja obligacji nie podlega jednak PCC, z uwagi na to że temu podatkowi podlega umowa pożyczki. Udzielenie pożyczki i emisja obligacji wywołują podobny ekonomicznie efekt. Pożyczkobiorca i emitent obligacji pozyskuje kapitał oraz płaci z tego tytułu odsetki. Dla uproszczenia pomijamy szczególne sytuacje, jak pożyczka nieoprocentowana, emisja obligacji z innymi świadczeniami niż wypłata odsetek. Warto zwrócić uwagę, że pożyczkę i emisję obligacji regulują inne przepisy (odpowiednio Kodeks cywilny i Prawo o obligacjach). Nie ma zatem żadnych podstaw, by emisję obligacji utożsamiać z pożyczką i opodatkowywać PCC.

Takie samo stanowisko zajmują organy podatkowe. Nie widzą one podstaw do opodatkowania PCC emisji obligacji tylko ze względu na podobieństwo ekonomiczne pożyczki i obligacji. Warto też pamiętać, że akcjonariusze spółki akcyjnej, udzielając pożyczki spółce akcyjnej, także nie zapłaciliby PCC. Artykuł 9 pkt 10 lit. i stanowi, że zwolnione z tego podatku są pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Przykładem stanowiska organów podatkowych potwierdzającego brak konieczności płacenia PCC od emisji obligacji jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 marca 2011 r., nr IPPB2/436-30/11-2/MZ, wydana dla spółki z o.o., która dokonała emisji obligacji imiennych o stałym oprocentowaniu emitowanych w trybie emisji niepublicznej skierowanej do określonych imiennie adresatów. Organ podatkowy stwierdził:

(...) jeżeli dana czynność nie została wymieniona w ustawowym katalogu, to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli wywołuje skutki gospodarcze takie same lub podobne do tych, które zostały w katalogu wymienione. Wskazać należy, że analizowany przepis nie wymienia emisji obligacji.


Podstawa prawna:

  - art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1496

Tomasz Król

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK