| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PCC

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 26.02.2016

Spółka zawarła we wcześniejszych latach tzw. umowy pożyczek rewolwingowych. Zgodnie z tymi umowami po spłacie całości lub części zadłużenia może ponownie otrzymać środki pieniężne do wysokości limitu określonego w umowie. Nie ma w tym przypadku konieczności zawierania nowej umowy. 1. Jak w 2016 r. będą opodatkowane PCC takie umowy? 2. Czy nowe przepisy będą stosowane także do pożyczek zawartych przed 1 stycznia 2016 r.? »

Notariusz nie musi składać deklaracji PCC-2 i SD-2, jeżeli nie pobrał podatku

Aktualizacja: 09.02.2016

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie z 2 lutego 2016 r., że notariusz, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn, nie ma obowiązku składania deklaracji PCC-2, SD-2 za miesiąc, w którym nie miał obowiązku poboru podatku. »

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Aktualizacja: 30.11.2015

Osoba, chcąca zwiększyć swój udział we współwłasności nieruchomości, będzie zmuszona opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wtedy, jeżeli z umowy o zniesienie współwłasności czy z orzeczenia sądu będzie wynikało, że musi dopłacić lub spłacić resztę współwłaścicieli majątku. »

Przejęcie długu związanego z darowizną przedsiębiorstwa a PCC

Aktualizacja: 04.11.2015

Darowizna przedsiębiorstwa co do zasady nie jest związana z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art.1 wskazuje katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, a w katalogu tym nie wskazano czynności darowizny przedsiębiorstwa. Ustawa przewiduje jednak opodatkowanie umów darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. »

Spółka komandytowo-akcyjna - można wnioskować o zwrot pcc

Aktualizacja: 01.06.2015

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 22 maja 2015 r. wyrok, zgodnie z którym spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Orzeczenie to przesądza o zwolnieniu z pcc niektórych czynności restrukturyzacyjnych (w tym np. przekształcenia, wnoszenie przedsiębiorstw do spółki), dotyczących spółki komandytowo-akcyjnej. Zainteresowani, którzy w podobnych sytuacjach płacili dotąd pcc mają 30 dni od momentu opublikowania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, aby złożyć stosowny wniosek o zwrot nadpłaty. »

Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Aktualizacja: 14.11.2014

Zawarcie umowy spółki oraz co do zasady zmiana takiej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). W przypadku zawarcia umowy spółki po spełnieniu ustawowych wymogów oraz bez względu na formę jej zawarcia podlega ona opodatkowaniu PCC. Nie co inaczej przedstawia się natomiast sytuacja zmiany umowy spółki, gdyż nie w każdym przypadku zmiana umowy spółki będzie rodziła obowiązek podatkowy. »

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Aktualizacja: 16.09.2013

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest uregulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi PCC? »

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Aktualizacja: 05.08.2013

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), wówczas czynność przekształecenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC. »

TK: podatek od pożyczki może wynosić 20 proc.

Aktualizacja: 19.06.2012

Urzędy skarbowe działają zgodnie z konstytucją, karając dziesięciokrotnie wyższym podatkiem za wcześniejsze nieopłacenie podatku od pożyczki, nawet jeśli upłynął już termin przedawnienia zobowiązania podatkowego - orzekł Trybunał Konstytucyjny. »

Czy od umowy najmu trzeba zapłacić PCC?

Aktualizacja: 18.05.2012

Umowa najmu to jedna z umów cywilnoprawnych. Nie podlega ona jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Trzeba natomiast pamiętać, by uzyskane z najmu kwoty rozliczyć na gruncie podatku dochodowego. »

ETS: Polska musiała zwolnić z podatku podwyższenie kapitału w spółce

Aktualizacja: 21.02.2012

Po wejściu do Unii Polska powinna była zwolnić z podatku podwyższenie kapitału w spółce, jeżeli 1 lipca 1984 r. czynność ta była zwolniona z opodatkowania lub objęta stawką podatku od 0 proc. do 0,5 proc. - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. »

Pożyczyłeś pieniądze swojej spółce? W myśl PCC zmieniłeś umowę

Aktualizacja: 30.01.2012

W realiach biznesowych nic nie jest stałe. Zmiany formy działalności gospodarczej są dość częstym zjawiskiem. Dlatego też przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że opodatkowaniu z tytułu czynności prawnych podlega nie tylko zawiązanie umowy spółki, ale także niektóre jej zmiany, a te wcale nie muszą wiązać się z faktyczną zmianą zapisów umowy. »

Czy emisja obligacji podlega PCC

Aktualizacja: 18.11.2011

Czy emisja obligacji spółki akcyjnej, które nabędą akcjonariusze tej spółki, jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

PCC przy wnoszeniu wkładów do spółki jako koszt

Aktualizacja: 03.06.2011

Czy w opisanym stanie faktycznym wartość zapłaconego przez spółkę podatku PCC stanowi dla wszystkich wspólników spółki, proporcjonalnie do ich udziału w zysku/stracie spółki, koszt uzyskania przychodu z prowadzonej przez nich, w formie spółki, pozarolniczej działalności gospodarczej? »

Czy zwrot nakładów osobie fizycznej podlega opodatkowaniu pcc

Aktualizacja: 05.05.2011

Na podstawie zawartej umowy spółka dokonuje zwrotu nakładów na wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej poniesionych przez osobę fizyczną (najemcę). Czy przeniesienie prawa własności przedmiotu umowy na rzecz spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »