| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

PCC

Wykonywanie usług obrotu wierzytelnościami bez PCC

Aktualizacja: 21.07.2009

Nabycie wierzytelności przez podmiot zajmujący się skupowaniem wierzytelności i dochodzeniem ich od dłużników stanowi świadczenie przez nabywcę wierzytelności na rzecz jej zbywcy usługi w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r. W związku z tym to świadczenie podmiotu nabywającego wierzytelności należy uznać za czynność podlegającą VAT. Z faktu, że sprzedaż wierzytelności własnej po stronie sprzedawcy nie jest usługą, nie można wywodzić, że usługi nie świadczy nabywca wierzytelności. Zatem czynność nabycia wierzytelności w ramach wykonywania usług obrotu wierzytelnościami nie podlega PCC. »

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Aktualizacja: 09.07.2009

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)? »

Pożyczka za granicą jest nieopodatkowana

Aktualizacja: 20.03.2009

Umowa pożyczki pieniędzy z zagranicznego konta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli została zawarta poza Polską. »

Fiskus może podwyższyć cenę sprzedaży

Aktualizacja: 27.02.2009

Podatnik, który sprzeda nieruchomość za kwotę odbiegającą od ceny rynkowej, nie uniknie podatku. Fiskus może go naliczyć na podstawie opinii biegłego o wartości rynkowej rzeczy. »

Kiedy zapłacony pcc podlega zwrotowi

Aktualizacja: 07.11.2008

Zawarliśmy umowę spółki z o.o. i złożyliśmy deklarację PCC-1. Spółka nie podjęła działalności. Nie została zarejestrowana. Umowa została zerwana. Czy można odzyskać zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych? »

Czy cash pooling podlega PCC

Aktualizacja: 29.08.2008

Czy czynności wykonywane w ramach systemu cash pooling prowadzonego przez bank podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? »

Pożyczka udzielona poza Polską nie podlega PCC

Aktualizacja: 28.08.2008

Udzielenie pożyczki polskiemu podatnikowi przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poza krajem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. »

Czy umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany podlega PCC

Aktualizacja: 22.07.2008

Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany - spółkę polską na rzecz spółki-matki, mającej siedzibę w Czechach - jeżeli umowa ta podpisana została za granicą i tam też znajduje się przedmiot tej umowy. Pożyczkodawca (spółka polska) jest udziałowcem (akcjonariuszem) pożyczkobiorcy (spółki czeskiej), pożyczka dokonywana jest między spółkami kapitałowymi, a ośrodek zarządzania spółki czeskiej znajduje się w Czechach. O rozwiązanie tego problemu poprosiliśmy Izbę Skarbową w Poznaniu oraz Andrzeja Paczuskiego z KPT Podatki. »

Opłata podatku od służebności gruntowych

Aktualizacja: 26.06.2008

Ustanowienie prawa służebności gruntowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych lub podatkowi od spadków i darowizn. »

Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Aktualizacja: 09.06.2008

Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? »

Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Aktualizacja: 03.04.2008

Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC? »

Czy od umowy przedwstępnej płaci się podatek

Aktualizacja: 18.03.2008

Czy samo zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości oraz umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych? »

Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

Aktualizacja: 14.03.2008

Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary? »

Czy zmiana dłużnika pożyczki powoduje obowiązek w pcc

Aktualizacja: 26.02.2008

Spółka A w wyniku wydzielenia się ze spółki B otrzymała od niej część pożyczki udzielonej jej (spółce B) przez jedynego udziałowca - podmiot zagraniczny. Umowa pożyczki ze spółką B i jedynym udziałowcem została zawarta w 1998 r. i nie podlegała wówczas pcc. Spółki A i B są spółkami z o.o. i wykonują działalność w Polsce. Czy zmiana dłużnika pożyczki powoduje obowiązek w pcc? »

Czy przekształcenie spółki cywilnej w jawną podlega pcc

Aktualizacja: 16.01.2008

Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą pełną księgowość. W związku z przekroczeniem równowartości kwoty 800 000 euro w 2006 r. i w 2007 r. mamy obowiązek w 2008 r. przekształcenia się w spółkę jawną. Czy należy sporządzić nową umowę spółki? Jeżeli tak, to czy jest ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak się go nalicza? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK