| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 23 listopada 2006 r., nr DM/436-8/06/int-HB


KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy potwierdził prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabycie nieruchomości w drodze egzekucji sądowej podlega opodatkowaniu pcc.  Przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określony jest w art. 1 ustawy. Katalog zwolnień przedmiotowych uregulowany został w art. 2, którego ustęp 3 stanowi, że nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

W powyższej sprawie organy podatkowe nie odmawiają zwolnienia od podatku, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie sygnatura US IV/4301/1/05 z dnia 6 czerwca 2005 r. W 2007 r. ustawodawca w istotny sposób zmienił ustawę o pcc, lecz nadal przeniesienie właśności rzeczy w drodze postępowania egzekucyjnego nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretację skomentował
Leszek Syguła
ekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu


STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA 
Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Gdyni Podatnik nabył w drodze licytacji sądowej prawo do 1/4 części nieruchomości. Według oceny własnej Podatnika jest on zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonania przedmiotowej czynności.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA 
Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji sądowej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdził, że w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Wynikająca z art.1 ust.1 pkt 1) ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm./ zasada stanowi, iż opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione pod literami "a - k". W punkcie a) wymienione zostały umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl art.1 ust.1 pkt 3) w/w ustawy podatkowi temu podlegają również orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w punktach 1 i 2. Dyspozycja zawarta w art.1 ust.2 przedmiotowej ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 2 i 3.

Zgodnie z brzmieniem art.2 pkt 3) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Postępowania te są regulowane między innymi przepisami ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964r. Nr 43, poz. 296 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK