| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Kiedy kupujący złom są podatnikami pcc

Kiedy kupujący złom są podatnikami pcc

Proszę o wyjaśnienie art. 2 ustawy o pcc, w sytuacji gdy przedmiotem transakcji są zakupy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Przeprowadzamy transakcje zakupu złomu. Jeśli dotyczą one podmiotów będących podatnikami VAT lub zwolnionych z VAT, to nie płacimy pcc. Jeśli zakup złomu jest od osób nieprowadzących działalności i podmiotów zwolnionych z VAT, podatku również nie naliczamy, nawet jeżeli transakcja jest wartości powyżej 1000 zł (korzystając w tym przypadku ze zwolnienia z art. 2). Czy postępujemy prawidłowo?

rada

 

W przypadku kupna złomu od przedsiębiorców, którzy są zobowiązani lub zwolnieni z VAT z tego tytułu, postępują Państwo prawidłowo, nie płacąc pcc. Natomiast w przypadku zakupu od osób fizycznych nieprowadzących działalności i niebędących zobowiązanymi w VAT, popełniają Państwo błąd. Zakup ten będzie podlegał pcc. Wyjątek powstanie jednak w sytuacji, gdy wartość złomu nie przekroczy 1000 zł. Wówczas również nie powinni Państwo płacić pcc.

uzasadnienie

W Państwa przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

l zwolnienie sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł,

l wyłączenie z opodatkowania czynności cywilnoprawnej, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest:

  - opodatkowana VAT,

  - zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

   - umów sprzedaży i zamiany, związanych z nieruchomościami,

   - umowy spółki i jej zamiany,

   - mowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zastosowanie zwolnienia, jak podali Państwo w pytaniu, nie stwarza Państwu problemów. Jeżeli wartość sprzedaży nie przekracza 1000 zł, to jest zwolniona z opodatkowania i nie podlega pcc. Natomiast to, czy skup złomu o wartości powyżej 1000 zł będzie podlegał pcc, uzależnione jest od tego, czy czynność ta rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług. Zakupy, co do zasady, nie podlegają VAT, są poza zakresem tej ustawy (z wyjątkiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru). Wyłączenie z pcc czynności cywilnoprawnej znajduje zastosowanie, gdy na jednej ze stron z tytułu danej czynności ciąży obowiązek w VAT, a nie, gdy jest jedynie podatnikiem tego podatku.

Potwierdzenie tego możemy przeczytać w interpretacji z 14 września 2006 r. dokonanej przez Urząd Skarbowy Warszawa Targówek, 1437/ZI/436/283/DJW/06, w której stwierdzono, że:

Z treści cytowanego przepisu wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług przez nabywcę nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Użyty przez ustawodawcę zwrot „... jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona...” oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy badać, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług wyłącznie w stosunku do stron danej czynności. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jeżeli podmiot dokonujący jest podatnikiem podatku VAT, tj. prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (art. 15 ustawy).

Przeanalizujmy więc dwie sytuacje:

lsprzedający złom jest podatnikiem VAT i kupujący jest podatnikiem VAT

Wtedy tylko sprzedawca ma obowiązek naliczenia od tej sprzedaży VAT, zaś sam zakup po stronie kupującego nie powoduje obowiązku wystawiania faktury. Skoro w tym przypadku zachodzi obowiązek w VAT dla jednej ze stron tej czynności, to w konsekwencji skup złomu od podatnika VAT jest wyłączony z opodatkowania pcc.

lsprzedający złom jest osobą fizyczną niebędącą podatnikiem VAT, zaś kupujący jest podatnikiem VAT

W tej sytuacji, jeżeli dla sprzedającego jest to czynność jednorazowa, nie będzie podlegała VAT. W tym przypadku, skoro czynność ta nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług, podlega pcc (wyjątek dotyczy sytuacji, gdy wartość kupowanego złomu nie przekracza 1000 zł, wówczas transakcja będzie korzystała z ww. zwolnienia z pcc). Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Obowiązek ten ciąży na Państwa firmie jako kupującym.

Do końca 2006 r. Państwa firma była płatnikiem pcc, ponieważ byli nimi nabywcy rzeczy, jeżeli kupowali je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży. Dlatego jako płatnicy byli Państwo zobowiązani do pobrania podatku przy dokonywaniu zakupu i następnie jego wpłaty do urzędu skarbowego.

Od 1 stycznia 2007 r. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży, nie są już płatnikami pcc. Obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym. Jak podkreślono w uzasadnieniu do zmian w ustawie o pcc, odebranie nabywcom rzeczy do przerobu lub odsprzedaży statusu płatników pcc wynikało z tego, iż od 2007 r. nabywcy stali się podatnikami z tytułu zawartej umowy sprzedaży.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2007 r. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują je do przerobu lub w celu dalszej odsprzedaży, nie są już płatnikami pcc. Obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym.

PRZYKŁAD

Pan Mirosław prowadzi działalność w zakresie skupu złomu. Skupuje go zarówno od osób fizycznych nieprowadzących działalności, jak i od podmiotów gospodarczych będących podatnikami VAT. W przypadku skupu złomu od osób fizycznych nieprowadzących działalności zapłaci pcc, jeśli wartość złomu przekroczy 1000 zł. Podatek zapłaci pan Mirosław jako kupujący w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W przypadku skupu od podmiotów gospodarczych będących podatnikami VAT wartość transakcji nie ma znaczenia dla pcc. Będzie ona podlegała VAT i w związku z tym będzie zwolniona z pcc.

l art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 2 ust. 4, art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 9 pkt 6, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków

w dużej spółce akcyjnej  

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »