| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Nabycie nieruchomości przez gminę a podatek od czynności cywilnoprawnych

Nabycie nieruchomości przez gminę a podatek od czynności cywilnoprawnych

Nasza gmina zamierza nabyć do mieszkaniowego zasobu gminy udziały w zabudowanych nieruchomościach gruntowych obejmujące lokale mieszkalne. Lokale te stanowią obecnie własność spółki z o.o. X i są zajęte przez najemców. Czy czynność ta jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Nabycie od spółki zabudowanych nieruchomości gruntowych, obejmujących lokale mieszkalne zajęte przez najemców, do zasobów gminy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

l umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

l umowy pożyczki,

l umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

l umowy dożywocia,

l umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

l ustanowienie hipoteki,

l ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

l umowy depozytu nieprawidłowego,

l umowy spółki (akty założycielskie).

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o płatnych autostradach. Oznacza to, że przepisy powołanej ustawy należy stosować łącznie z przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Nabycie przez gminę do mieszkaniowego zasobu gminy udziałów w zabudowanych nieruchomościach gruntowych, obejmujących lokale mieszkalne od ich właściciela spółki z o.o. X, nie podlega przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ nie określa ona trybu nabywania nieruchomości na rzecz gminy, lecz zbywanie takich nieruchomości (poza nabyciem na cele publiczne w trybie art. 112 tej ustawy, co tutaj nie ma miejsca). Dlatego nie ma tu zastosowania art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawki podatku wynoszą: od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%.

W powyższej sprawie ma natomiast zastosowanie zwolnienie od podatku przewidziane w art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego.

Podstawy prawne

l Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450)

l Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 69, poz. 468)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »