| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy wniesienie samochodu aportem przez wspólnika do spółki jawnej powoduje obowiązek zapłaty pcc

Czy wniesienie samochodu aportem przez wspólnika do spółki jawnej powoduje obowiązek zapłaty pcc

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Zamierzam wnieść do spółki w formie wkładu niepieniężnego (aportu) samochód osobowy. Jakie będą tego skutki podatkowe? Czy podwyższy on kapitał spółki? Czy to wprowadzenie powoduje obowiązek zapłaty pcc?


RADA

Wniesienie aportem samochodu do spółki spowoduje podwyższenie kapitału spółki. Będzie można dokonywać jego amortyzacji, a u wspólnika nie powstanie przychód. Jednak zaistnieje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przypomnijmy, że spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami są wspólnicy. Jednak spółka jawna prowadzi ewidencję środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które następnie z innymi kategoriami kosztów są rozliczane proporcjonalnie do udziałów wspólników (art. 8 ust. 2 updof). Aby prawidłowo ustalić odpisy amortyzacyjne, należy najpierw prawidłowo ustalić wartość początkową środka trwałego. Wartość początkowa środków trwałych wniesionych do osobowej spółki prawa handlowego w postaci niepieniężnego wkładu to ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu (art. 22g ust. 1 pkt 4 updof).

Jednocześnie warto od razu podkreślić, że u wspólnika nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych. Przychodem z kapitałów pieniężnych jest bowiem nominalna wartość udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład niepieniężny, w spółkach mających osobowość prawną (art. 17 ust. 1 pkt 9 updof). W związku z tym, że spółka jawna jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej, przychód nie powstanie.

Natomiast powstanie obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu podlegają między innymi zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o pcc). Za zmianę umowy spółki osobowej uważa się:

• wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,

• podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczki udzielane spółce przez wspólników oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

W związku z tym w ciągu 14 dni od podjęcia uchwały o zwiększeniu majątku spółki należy złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić podatek (art. 10 ust. 1 ustawy o pcc). Obowiązek ten ciąży na spółce (art. 4 pkt 9 ustawy o pcc). Podatek wyniesie 0,5% wartości wkładu (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o pcc).

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2, art. 1 ust. 3 pkt 1, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 9, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków

w dużej spółce akcyjnej

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »