| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Opodatkowanie handlu wierzytelnościami

Opodatkowanie handlu wierzytelnościami

Spółka prowadzi działalność, w ramach której nabywa wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży. Czy w przypadku nabycia wierzytelności w ramach obrotu gospodarczego należy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?


Nabycie wierzytelności w ramach obrotu profesjonalnego nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu nie podlegają czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej transakcji jest opodatkowana VAT lub korzysta ze zwolnienia z VAT, za wyjątkiem wymienionych w ustawie przypadków. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok WSA w Warszawie z 1 marca 2007 r., w którym sąd potwierdził również, że nabycie wierzytelności stanowią usługi pośrednictwa finansowego (sygn. III SA/Wa 4194/06). Oznacza to, że w przypadku gdy celem nabycia wierzytelności jest jej odsprzedaż, charakter usługi pośrednictwa finansowego będzie miała zarówno sprzedaż, jak i wcześniejsze nabycie wierzytelności. Odmienny pogląd często wyrażały organy podatkowe, które stały na stanowisku, że podmiot, który świadczy usługi pośrednictwa finansowego, w pierwszej kolejności nabywa wierzytelności w drodze cesji, a następnie sprzedaje je już jako własną wierzytelność. W konsekwencji w ocenie organów podatkowych przy transakcji sprzedaży podmioty te nie świadczyły usług pośrednictwa finansowego, a co za tym idzie, nie występowało tu opodatkowanie VAT.

(MGM)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK