| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy zakup środka trwałego od osoby fizycznej podlega pcc

Czy zakup środka trwałego od osoby fizycznej podlega pcc

Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od osoby fizycznej. Czy spółka taką transakcję powinna opodatkować pcc?

- u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży

Jeżeli u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży, bo np. prowadzi działalność gospodarczą, to czynność ta nie będzie podlegała pcc. Wyłączenie to dotyczy zarówno sytuacji, w której sprzedawca będzie zobowiązany do naliczenia VAT, jak i wykazania sprzedaży jako zwolnionej z VAT (z wyjątkiem przypadków wskazanych wpierwszej części artykułu, w których niezależnie od obowiązków w VAT czynność podlega pcc).

PRZYKŁAD

Spółka kupiła od osoby fizycznej zestaw komputerowy. Sprzedawcą jest pan Grzegorz prowadzący działalność w zakresie dostaw i napraw sprzętu informatycznego. W tym przypadku sprzedaż podlega VAT, a więc nie podlega pcc.

• art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 9 pkt 6, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »