| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary?


Marlena Kucińska

prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Dokonanie sprzedaży, co do zasady, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w PCC.

Zawarcie umowy sprzedaży co do zasady wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż jest bowiem czynnością cywilnoprawną w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli najczęściej z chwilą podpisania umowy sprzedaży. Od 1 stycznia 2007 r. podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, jest kupujący, a nie solidarnie obie strony czynności cywilnoprawnej, czyli kupujący, jak i sprzedający. Zmiana ta podyktowana została przede wszystkim względami sprawności i ekonomii postępowania. Solidarna odpowiedzialność pociągała bowiem za sobą konieczność prowadzenia postępowania podatkowego z udziałem wszystkich stron czynności.

Oznacza to, iż pan jako kupujący ma obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej z tytułu zawartej umowy sprzedaży samochodu osobowego. Bez znaczenia jest zatem brak stosownego postanowienia w umowie sprzedaży określającego stronę zobligowaną do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej.

Należy mieć na uwadze, iż w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych stawka podatku wynosi 2 proc. podstawy opodatkowania. Natomiast jeżeli strony czynności cywilnoprawnej zawierają umowę sprzedaży bez udziału notariusza, bez wezwania organu podatkowego kupujący zobowiązany jest złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli w terminie 14 dni od podpisania umowy sprzedaży samochodu.

Podsumowując stwierdzić należy, iż z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż nie złożył pan w przypisanym terminie deklaracji, jak i nie wpłacił pan należnego podatku do właściwego z uwagi na pana miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. W związku z zaistniałą sytuacją najlepszym rozwiązaniem jest złożenie w obecnej chwili przez pana deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC-3), jak i uiszczenie należnego podatku, a ponadto powiadomienie na piśmie urzędu skarbowego (właściwego dla pana miejsca zamieszkania) o zaistniałej sytuacji z podaniem wszelkich istotnych okoliczności, które uniemożliwiły panu złożenie deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej w terminie, jak również uniemożliwiły uiszczenie przez pana podatku (tzw. czynny żal). Jednocześnie proponuję, aby uiścił pan ewentualnie karę za opóźnienie - zwykle jest to kilkaset złotych. O wysokości kary może pan się dowiedzieć w urzędzie skarbowym właściwym dla pana miejsca zamieszkania, który jest również właściwy dla złożenia deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnej, jak i uiszczenia podatku.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1a, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450).

• Art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK