| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC?


Odpowiadając na to pytanie, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

1) istotny jest status pracodawcy - jeżeli zakład pracy należy do tzw. sfery budżetowej, to w ogóle nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych,

2) jeżeli pracodawca udzielający pożyczki jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to taka umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (niezależnie od statusu jednostki).

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych zasadniczo podlegają m.in. umowy pożyczki (art. 1 ust. 1 lit. b ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych; dalej: ustawa o PCC). Ustawa o PCC przewiduje jednak zwolnienia od tego podatku - zarówno podmiotowe (obejmujące strony czynności cywilnoprawnych), jak i przedmiotowe (obejmujące czynności cywilnoprawne).

I tak, jednostki sfery budżetowej korzystają ze zwolnienia podmiotowego od podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 8 pkt 4 i 5 ustawy o PCC, zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych:

• jednostki samorządu terytorialnego,

• Skarb Państwa.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają ponadto czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku (art. 2 pkt 4 lit. a i b ustawy o PCC).

Podatek od towarów i usług

Udzielanie pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) mieści się zaś w zakresie odpłatnego świadczenia usług i zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

Zapamiętaj!

Przepisy wyraźnie definiują funkcję pracodawcy jako podmiotu świadczącego usługę. Za działalność socjalną należy bowiem uznać usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Wprawdzie na środki ZFŚS składają się pieniądze pracowników, jednak pracodawca obracając tymi pieniędzmi i pobierając wynagrodzenie (odsetki) od udzielonych ze środków funduszu pożyczek, staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego (patrz: rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w załączniku PKWiU 65.22.10-00.90 „Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, pozostałe”), stanowiące odpłatne świadczenie usług, będące jednocześnie alternatywą dla tego typu usług świadczonych przez inne podmioty, np. banki.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »