| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności

Osoba, chcąca zwiększyć swój udział we współwłasności nieruchomości, będzie zmuszona opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wtedy, jeżeli z umowy o zniesienie współwłasności czy z orzeczenia sądu będzie wynikało, że musi dopłacić lub spłacić resztę współwłaścicieli majątku.

Brak PCC mimo zwiększenia udziału

Z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych wystąpiła współwłaścicielka nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, której współwłaścicielami były również 4 inne osoby. Wnioskodawczyni złożyła do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. W toku postępowania trzy osoby albo nieodpłatnie przekazały swoje udziały albo zrobiły ich darowiznę na rzecz drugiego współwłaściciela. Po rozpatrzeniu sprawy sąd zniósł współwłasność nieruchomości i podzielił ją na dwie działki między wnioskodawczynię i obdarowanego przez resztę drugiego współwłaściciela. Sąd zarządził też spłatę na rzecz wnioskodawczyni w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wyniku tego zniesienia współwłasności udział wnioskodawczyni w nieruchomości stał się większy w stosunku do pierwotnych udziałów (przed zniesieniem).

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Zdaniem wnioskodawczyni mimo powiększenia się jej udziału w działce, nie była ona zobowiązana do zapłaty PCC, ponieważ nie była zobowiązana do spłat na rzecz pozostałych uczestników postępowania sądowego, tj. pozostałych właścicieli nowo wydzielonych nieruchomości. W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2015 r. o sygn. IBPB-2-1/4514-130/15/DP przyznał jej rację.

Fiskus podkreślił, że wnioskodawczyni w wyniku zniesienia współwłasności nie nabyła niczego ponad wartość przysługującego jej wcześniej udziału, a jedynie otrzymała spłatę, stanowiącą różnicę pomiędzy wartością otrzymanej działki a połową wartości całej nieruchomości.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK