| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy, BDO Numerica

Zakładam, iż nabywca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabywa przedmiotowe wierzytelności w celu dalszej odsprzedaży, a prawa wynikające z nabywanych wierzytelności wykonywane są w Polsce.

Zgodnie z 509 par. 1 kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Nie podlegają podatkowi, m.in.: czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach; umowy spółki i jej zmiany; umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).

Dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konkretnej czynności konieczne jest, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo była z niego zwolniona (z wyjątkiem ww. czynności). Sam fakt bycia podatnikiem podatku od towarów i usług przez jedną ze stron czynności nie wystarcza, aby dana czynność zawarta przez tego podatnika korzystała z wyłączenia z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 maja 2008 r. nr ITPB2/436-28/08/RS).

W zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych występują odmienne poglądy organów podatkowych.

Zgodnie z pierwszym, zaprezentowanym w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 12 lipca 2004 r. nr DPD-005/46/04, jeżeli sprzedawca zbywa wierzytelności własne, to nie świadczy w tym momencie pośrednictwa finansowego i czynność ta nie podlega VAT. Z tego względu zbycie wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym poglądem, nie ma znaczenia, że nabywcą jest podmiot świadczący usługi pośrednictwa finansowego, do których zaliczany jest obrót wierzytelnościami, gdyż z tytułu samego nabycia wierzytelności nie ma on obowiązku podatkowego w VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »