| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy, BDO Numerica

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów II-IV kwartał 2014 - PDF

Zakładam, iż nabywca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabywa przedmiotowe wierzytelności w celu dalszej odsprzedaży, a prawa wynikające z nabywanych wierzytelności wykonywane są w Polsce.

Zgodnie z 509 par. 1 kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Nie podlegają podatkowi, m.in.: czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach; umowy spółki i jej zmiany; umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).

Dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konkretnej czynności konieczne jest, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo była z niego zwolniona (z wyjątkiem ww. czynności). Sam fakt bycia podatnikiem podatku od towarów i usług przez jedną ze stron czynności nie wystarcza, aby dana czynność zawarta przez tego podatnika korzystała z wyłączenia z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 maja 2008 r. nr ITPB2/436-28/08/RS).

W zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych występują odmienne poglądy organów podatkowych.

Zgodnie z pierwszym, zaprezentowanym w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 12 lipca 2004 r. nr DPD-005/46/04, jeżeli sprzedawca zbywa wierzytelności własne, to nie świadczy w tym momencie pośrednictwa finansowego i czynność ta nie podlega VAT. Z tego względu zbycie wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym poglądem, nie ma znaczenia, że nabywcą jest podmiot świadczący usługi pośrednictwa finansowego, do których zaliczany jest obrót wierzytelnościami, gdyż z tytułu samego nabycia wierzytelności nie ma on obowiązku podatkowego w VAT.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Biuletyn VAT159.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem Infor.pl »