| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy?

RADA

Od 1 stycznia 2009 r. zasady rozliczania umów zlecenia do 200 zł zawieranych z osobami niebędącymi pracownikami uległy zmianie. Obecnie płatnik jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (bez kosztów uzyskania) w wysokości 18%. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawiera Pan umowy zlecenia z osobami trzecimi. W większości przypadków kwota należności wynikająca z zawartych umów nie przekracza 200 zł.

Aby prawidłowo rozliczyć zawierane w 2009 r. umowy zlecenia, musi Pan wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest podmiot, z którym zawierana jest umowa zlecenia. Drugim - kwota należności wynikająca z zawartej umowy.

Konieczność uwzględnienia przez Pana obu tych czynników wynika z nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie rozliczania umów zlecenia. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje bowiem nowy art. 30 ust. 1 pkt 5a updof. Zgodnie z tym przepisem od dochodów (przychodów) należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy:

z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9, jeżeli suma należności określonych w umowie lub umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł - w wysokości 18% przychodu.

Z tej regulacji wynika zatem, że w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

• osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej itp. (art. 13 pkt 2 updof),

• pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (art. 13 pkt 5),

• wykonywania czynności zleconych przez organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej (art. 13 pkt 6),

• pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innego organu stanowiącego osób prawnych (art. 13 pkt 7 updof),

• wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawieranych poza prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 13 pkt 8 updof),

• umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (art. 13 pkt 9 updof)

- jeżeli suma należności określonych w tych umowach nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł, należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%. Pobierając zryczałtowany podatek, należy pamiętać, że żadna z powyższych umów (w tym umów zlecenia) nie może być zawarta z osobą będącą pracownikiem.

Pobierając zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%, należy pamiętać, że przychód nie podlega pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodu (art. 30 ust. 3 updof). Oznacza to, że podatek jest pobierany od pełnej kwoty należności wynikającej z zawartej umowy. Pobierając zryczałtowany podatek od umów zlecenia do 200 zł, nie należy go również pomniejszać o kwotę składki zdrowotnej (art. 27b ust. 1 updof).

Podsumowując, jeżeli zawiera Pan umowy zlecenia z osobami, które nie są Pana pracownikami, a kwota należności wynikająca z tych umów nie przekracza w miesiącu 200 zł, rozliczając te umowy, powinien Pan:

• pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%,

• nie pomniejszać przychodu o koszty uzyskania przychodu,

• nie pomniejszać kwoty podatku o składkę zdrowotną w wysokości 7,75%.

PRZYKŁAD

Pan Mariusz Nowaczewski zawarł w styczniu br. z panem Markiem Kowalskim, który nie jest jego pracownikiem, umowę zlecenia. Zleceniobiorca jest zatrudniony w innym zakładzie pracy. Kwota należności wynikająca z zawartej umowy wyniosła 180 zł. Pan Nowaczewski nie zawarł z panem Kowalskim w styczniu br. żadnej dodatkowej umowy zlecenia. W związku z tym, dokonując wypłaty należności z tytułu zawartej umowy, pan Nowaczewski jako płatnik powinien dokonać następujących obliczeń:

Podstawa opodatkowania: 180 zł

Zryczałtowany podatek: 180 zł x 18% = 32,40 zł, po zaokrągleniu 32 zł

Składka zdrowotna: 180 zł x 9% = 16,20 zł

Do wypłaty: 180 zł - 16,20 zł - 32 zł = 131,80 zł

Gdyby zawarta umowa opiewała na kwotę 300 zł, pan Nowaczewski powinien dokonać następujących obliczeń:

Podstawa opodatkowania: 300 zł

Koszty uzyskania przychodów: 300 zł x 20% = 60 zł

Dochód: 300 zł - 60 zł = 240 zł

Zaliczka na podatek: 240 zł x 18% = 43,20 zł

Składka zdrowotna: 300 zł x 9% = 27 zł

Składka zdrowotna do odliczenia: 300 zł x 7,75% = 23,25 zł

Zaliczka na podatek do zapłaty: 43,20 zł - 23,25 zł = 19,95 zł, po zaokrągleniu 20 zł

Do wypłaty: 300 zł - 27 zł - 20 zł = 253 zł

Płatnicy dokonujący wypłat z tytułu umów zlecenia do 200 zł nie mają obowiązku wystawiania po zakończeniu roku PIT-11 (art. 42 ust. 2 pkt 1 updof). Wynika to z faktu, że umów zlecenia do 200 zł nie wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 (art. 45 ust. 3b updof).

• art. 27b ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 45 ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »