| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy po stronie pracowników powstanie przychód z tytułu udziału w wyjeździe integracyjnym

Czy po stronie pracowników powstanie przychód z tytułu udziału w wyjeździe integracyjnym

Pomiędzy 1 a 5 maja br. zamierzamy zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników. Czy pracownikom, którzy wezmą udział w tym wyjeździe, powinniśmy dopisać przychód z tego tytułu? Czy możemy zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na organizację takiego wyjazdu?

Jeżeli zatem wartość wyjazdu integracyjnego sfinansowanego przez pracodawcę ze środków ZFŚS nie będzie wyższa od 380 zł, a pracownik w roku podatkowym nie otrzymał już innych świadczeń finansowanych z ZFŚS, to przychód z tego tytułu będzie zwolniony z podatku dochodowego. Jeżeli jednak wartość wyjazdu integracyjnego przypadająca na poszczególnych pracowników przekroczy tę kwotę, opodatkowaniu będzie podlegała nadwyżka ponad 380 zł. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku wyjazdów integracyjnych finansowanych ze środków obrotowych, na pracodawcy, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy. W tym przypadku zaliczka powinna zostać pobrana tylko od nadwyżki świadczenia ponad kwotę zwolnioną, czyli ponad 380 zł. Kwotę pobranej zaliczki pracodawca powinien przekazać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę (art. 32 i 38 updof). Kwotę pobranych zaliczek pracodawca wykaże również w deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 (art. 38 ust. 1a i art. 39 ust. 1 updof).

Koszty uzyskania przychodów. Jeżeli pracodawca sfinansuje koszty wyjazdu integracyjnego ze środków obrotowych firmy, poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). Jeżeli jednak świadczenia te zostaną nabyte ze środków ZFŚS, tego rodzaju wydatków nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof). Dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów są bowiem odpisy na ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 7 updof). Na takim stanowisku stają również organy podatkowe. W piśmie z 22 lutego 2008 r., nr ITPB1/415-604/07/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że:

Wydatki na integrację pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania Firmy i jako pozostające w pośrednim związku z uzyskanymi przez Spółkę przychodami można uznać za koszty podatkowe. Tym bardziej że nie zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie nadmienia się, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których uczestnikami są tylko pracownicy firmy, a osoby trzecie nie biorą w nich udziału.

Zatem, jeśli powyższy wydatek zostanie poniesiony ze środków obrotowych firmy oraz nie ma na celu udzielenia pomocy socjalnej dla pracowników, tj. nie mieści się w zakresie działalności socjalnej - stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki.

• art. 11 ust. 2a, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »