| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku

Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku

Dnia 12 listopada 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB4/415-531/09-4/JK, która dotyczyła opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy wnioskodawca będzie zwolniony z podatku dochodowego, jeżeli w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania pełna kwota z tej transakcji zostanie przeznaczona na cel mieszkaniowy.

W dniu 6 marca 2009 r. sąd wydał postanowienie, na mocy którego wnioskodawca otrzymał w spadku mieszkanie po swojej babci, która zmarła 17 kwietnia 2008 r. W dniu 16 lipca 2009 r. wnioskodawca sprzedał odziedziczone mieszkanie.

Interpretacja wskazuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej a zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W interpretacji dyrektor zaznaczył, że stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Podkreślił on, że nowe zasady znajdą zastosowanie w niniejszej sprawie, ponieważ dniem nabycia przez wnioskodawcę spadku jest data śmierci babci, tj. dzień 17 kwietnia 2008 r. a nie dzień wydania przez sąd postanowienia.

Ponadto, z uwagi na fakt, że wnioskodawca nie był zameldowany na pobyt stały w nabytym mieszkaniu, dyrektor stwierdził, że nie spełnia on warunku do zwolnienia wynikającego
z  art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy.

Interpretacja jednoznacznie określiła, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania będzie podlegał opodatkowaniu zgodnie z ustawą. Ponadto, bez znaczenia pozostaje fakt, że dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, bowiem ustawa, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., tj. mającym zastosowanie do zbycia nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2006 r., nie przewiduje zwolnienia przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wydatkowanych na cele mieszkaniowe.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK