| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku

Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku

Dnia 12 listopada 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB4/415-531/09-4/JK, która dotyczyła opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy wnioskodawca będzie zwolniony z podatku dochodowego, jeżeli w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania pełna kwota z tej transakcji zostanie przeznaczona na cel mieszkaniowy.

W dniu 6 marca 2009 r. sąd wydał postanowienie, na mocy którego wnioskodawca otrzymał w spadku mieszkanie po swojej babci, która zmarła 17 kwietnia 2008 r. W dniu 16 lipca 2009 r. wnioskodawca sprzedał odziedziczone mieszkanie.

Interpretacja wskazuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej a zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W interpretacji dyrektor zaznaczył, że stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Podkreślił on, że nowe zasady znajdą zastosowanie w niniejszej sprawie, ponieważ dniem nabycia przez wnioskodawcę spadku jest data śmierci babci, tj. dzień 17 kwietnia 2008 r. a nie dzień wydania przez sąd postanowienia.

Ponadto, z uwagi na fakt, że wnioskodawca nie był zameldowany na pobyt stały w nabytym mieszkaniu, dyrektor stwierdził, że nie spełnia on warunku do zwolnienia wynikającego
z  art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy.

Interpretacja jednoznacznie określiła, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania będzie podlegał opodatkowaniu zgodnie z ustawą. Ponadto, bez znaczenia pozostaje fakt, że dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, bowiem ustawa, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., tj. mającym zastosowanie do zbycia nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2006 r., nie przewiduje zwolnienia przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wydatkowanych na cele mieszkaniowe.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »