| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Nie każda darowizna na kościół podlega odliczeniu w PIT

Nie każda darowizna na kościół podlega odliczeniu w PIT

Darowizna kościelna, którą w rocznym PIT odlicza się od dochodu bez limitu, musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą. Inne datki na kościół są limitowane.

Nadal obowiązują dwa rodzaje odliczeń z tytułu darowizn na kościół. Trzeba jednak pamiętać o różnicach między nimi. Główne trzy to: podstawa prawna odliczenia, zakres ulgi - limitowane bądź nie oraz cel, na jaki jest przeznaczona darowizna. Prawo do odliczenia darowizny limitowanej, przeznaczonej na cele kultu religijnego wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Podstawą do odliczenia nielimitowanej darowizny są ustawy kościelne regulujące stosunek państwa do poszczególnych kościołów i wyznań.

Te ostatnie pozwalają odliczyć od dochodu całą darowiznę przekazaną na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej. Cel ten nie jest jednak tożsamy z celem kultu religijnego. W przypadku darowizny limitowanej podatnik może odliczyć pieniądze czy darowizny rzeczowe związane ze swoim wyznaniem. Darowizna może być przeznaczona np. na budowę kościoła, utrzymanie parafii i kościoła itp.

Zakres działalności charytatywno-opiekuńczej częściowo określają przepisy. Przykładowo działalność charytatywno-opiekuńcza kościoła katolickiego obejmuje m.in. prowadzenie szpitali, udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie.

Trzeba pamiętać, że w przypadku obu ulg, darowizny pieniężne muszą być udokumentowane wpłatą na konto obdarowanego. Robert Krasnodębski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Weil, Gotshal & Manges uważa, że podatnik ma prawo dokonania korekty, jeśli darowiznę na cel kultu religijnego odliczył jako darowiznę nielimitowaną.

- Podatnik będzie musiał sprawdzić, czy pierwotne odliczenie mieści się w limicie ulgi z ustawy podatkowej - podkreśla ekspert.

W jego ocenie w innej sytuacji znajdą się podatnicy, którym pomyłkę wykrył fiskus.

- Darowizny na kościół są dwiema odrębnymi ulgami i organy podatkowe nie mają obowiązku dopasowywania rodzaju odliczenia do sytuacji podatnika - mówi Robert Krasnodębski. Zmian powinien dokonać sam podatnik.

Ważne

Odliczenie od dochodu darowizny kościelnej w ramach limitu nie może przekroczyć 6 proc. dochodu rocznego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »