| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulga rehabilitacyjna: wydatki na bilet lotniczy można odliczyć od dochodu

Ulga rehabilitacyjna: wydatki na bilet lotniczy można odliczyć od dochodu

Podatnik, któremu przysługuje ulga rehabilitacyjna, może odliczyć od dochodu wydatki na bilet lotniczy, jeśli samolotem leciał na zabiegi rehabilitacyjne.

Osoby niepełnosprawne lub które mają na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny, mogą od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć m.in. wydatki poniesione na dojazdy środkami transportu publicznego do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji leczniczej. Publicznym środkiem transportu będzie np. samolot. Takie stanowisko potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 grudnia 2009 r. (nr IBPBII/1/415-733/09/MCz).

W rozpatrywanej przez katowicką izbę sprawie podatniczka ma na utrzymaniu niepełnosprawną córkę. W 2009 roku poniosła wydatki na: pobyt córki w sanatorium w Izraelu, bilet lotniczy, zabiegi oraz leki.

W interpretacji podkreślono, że podatniczka może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione za pobyt córki w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego (szpitalu uzdrowiskowym, sanatorium) lub zakładzie rehabilitacji leczniczej, jeżeli sanatorium w Izraelu jest zakładem lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładem rehabilitacji leczniczej, w rozumieniu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest m.in. przejazd osoby niepełnosprawnej środkami transportu publicznego do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego czy zakładu rehabilitacji leczniczej, czyli środkami transportu dostępnymi dla ogółu ludzi. Środkiem transportu publicznego jest pociąg, autobus, tramwaj, który wykonuje przejazd na stałych liniach według ogólnodostępnego rozkładu jazdy. Zatem - jak podkreśla Izba Skarbowa w Katowicach - i rejsowy samolot, który wykonuje loty według stałego rozkładu lotów jest środkiem transportu publicznego. Za środek transportu publicznego nie może być natomiast uznany samolot tzw. czarterowy wynajęty na zamówiony lot i prywatny samochód.

W konsekwencji poniesienie wydatków na pokrycie kosztów związanych z odpłatnym przejazdem środkami transportu publicznego w celu przejazdu do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego czy zakładu rehabilitacji leczniczej uprawnia podatnika, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną posiadającą orzeczony stopień niepełnosprawności do odliczenia ich od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK