| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Oszczędzający w kasie mieszkaniowej kontynuują odliczenia w PIT

Oszczędzający w kasie mieszkaniowej kontynuują odliczenia w PIT

Podatnicy w ramach tzw. praw nabytych odliczają od podatku wydatki w ramach ulgi na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.

Podatnicy, którzy w 2009 roku ponosili podlegające odliczeniu wydatki z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, mają prawo do kontynuacji odliczeń w ramach ulgi podatkowej. Dotyczy to osób, które rozpoczęły oszczędzanie przed 1 stycznia 2002 r. i gromadzą oszczędności na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, w tym samym banku prowadzącym kasę.

Prawo do odliczenia przysługuje w granicach limitów przez cały okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej ustalony w umowie o kredyt kontraktowy zawartej z bankiem przed 1 stycznia 2002 r. W zeznaniu podatkowym podatek można pomniejszyć o 30 proc. oszczędności, ale nie więcej niż o 11 340 zł. Nadwyżka oszczędności nie jest objęta ulgą. Podatnicy odliczający ulgę powinni wypełnić część C załącznika PIT/D do zeznania rocznego.

Trzeba pamiętać, że wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej skutkuje utratą prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności. Wyjątek dotyczy przypadku, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. Podatnik powinien zatem przeznaczyć środki na co najmniej jeden z celów systematycznego oszczędzania wymieniony w art. 8 ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, m.in. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, remont domu albo mieszkania z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania czy spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na wymienione cele.

Wycofane środki powinny zostać wydatkowane w odpowiedni sposób do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie. W przeciwnym razie podatnik traci prawo do ulgi i powinien ją zwrócić. Kwoty uprzednio odliczone od podatku należy wykazać w zeznaniu podatkowym i doliczyć do podatku.

Ważne Odliczenie od podatku związane z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej nie może być wyższe niż 30 proc. wydatków poniesionych w roku podatkowym, nie więcej jednak niż 11 340 zł

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK