| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Emerytura niemiecka jest zwolniona z podatku

Emerytura niemiecka jest zwolniona z podatku

Niemiecka emerytura wypłacana polskiemu podatnikowi podlega opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech, a w Polsce jest zwolniona z podatku.

Przeniesienie z Niemiec do Polski miejsca zamieszkania osoby osiągającej emeryturę z Niemiec nie powoduje zwiększenia obciążenia podatkiem dochodowym takiego dochodu, poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 14245).

Z polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytury i podobne świadczenia lub renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z drugiego umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym państwie (art. 18 ust. 1 umowy). Jednak płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie (art. 18 ust. 2 umowy). Oznacza to, że świadczenia emerytalne, które wypłacane są osobom zamieszkałym w Polsce, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech, czyli w państwie wypłaty tych świadczeń. Jednocześnie w Polsce dochody te są zwolnione z opodatkowania.

Natomiast w przypadku gdy świadczenia emerytalne wypłacane są na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Niemczech w ramach obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych Polski, to dochody takie podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK