| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > W rozliczeniu PIT wykazuje się zyski i straty z innych giełd

W rozliczeniu PIT wykazuje się zyski i straty z innych giełd

Inwestorzy, którzy w 2009 roku obracali papierami wartościowymi notowanymi na zagranicznych giełdach, rozliczają osiągnięte przychody w rocznym PIT.

Dochody z tytułu transakcji na giełdach papierów wartościowych uzyskane przez polskich inwestorów, mających miejsce zamieszkania w Polsce, są opodatkowane 19-proc. stawką podatku dochodowego i to niezależnie od miejsca ich uzyskania. Dochody ze zbycia instrumentów finansowych (papierów wartościowych, instrumentów pochodnych) lub z realizacji prawa z nich wynikających trzeba wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38.

Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy w kancelarii CMS Cameron McKenna, zwraca jednak uwagę, że zawsze kiedy podatnik osiąga dochody za granicą, warto ustalić, czy dana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie rzutowała na sytuację podatkową. Jednak większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, stanowi, że dochody z inwestycji kapitałowych (w tym sprzedaży papierów wartościowych) mogą podlegać opodatkowaniu tylko w państwie rezydencji sprzedającego. Tak będzie w przypadku dochodów osiąganych na popularnych giełdach amerykańskich, niemieckich czy japońskich.

Przykładowo polsko-amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178) stanowi, że osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce będzie zwolniona z podatku w Stanach Zjednoczonych od zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi. Dla polskiego podatnika oznacza to, że dochody uzyskane na giełdzie nowojorskiej będą zsumowane z innymi dochodami (stratami) ze zbycia papierów wartościowych.

Z kolei umowa polsko-niemiecka stanowi, że dochody ze sprzedaży akcji w spółce, której majątek składa się głównie z nieruchomości, mogą być opodatkowane w Niemczech.

Do zeznania PIT-38 dołącza się załącznik PIT/ZG. W części C.3 załącznika wykazać należy dochody uzyskane ze sprzedaży akcji oraz podatek zapłacony za granicą (w przypadku gdy z krajem miejsca osiągnięcia przychodu Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Dochód uzyskany za granicą należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »