| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Pakiety medyczne opodatkowane podatkiem dochodowym

Pakiety medyczne opodatkowane podatkiem dochodowym

Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (…), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy – tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w składzie 7 sędziów 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10).

 

Konsekwencją takiego stanowiska jest konieczność ustalania wartości pakietu dla poszczególnych pracowników oraz obliczenie i odprowadzenie od tego podatku dochodowego.

Nieodpłatne świadczenie

Pojęcie nieodpłatnego świadczenia znajdziemy w wielu przepisach ustaw o podatkach dochodowych. W przypadku updof podstawowe znaczenie ma przepis art. 11 ust. 1, który brzmi następująco:

Art. 11. 1. Przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (...).

Podobny przepis znajdziemy w updop:

Art. 12. 1. Przychodami, (...) są w szczególności:

86) Art. 12 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 2 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U.08.209.1316) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r.

(...)  2) wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...).

Istotną cechą odróżniającą nieodpłatne świadczenie od „normalnego” przychodu jest to, że w odróżnieniu od pieniędzy i wartości pieniężnych, które stają się przychodem nie tylko z momentem otrzymania, ale także w chwili postawienia ich do dyspozycji beneficjenta (np. pracownika), nieodpłatne świadczenie - zgodnie z przepisami updof - staje się przychodem dopiero w chwili faktycznego otrzymania. Wynika to wprost z przepisu ustawy, który mówi, że „przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji”, by w stosunku do nieodpłatnego świadczenia użyć wyłącznie określenia  „wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”. Na fakt takiego rozróżnienia zwracano również uwagę w dotychczasowym orzecznictwie (zob. np. wyrok WSA w Warszawie z 16 czerwca 2009 r., III SA/Wa 412/09)

Pracownik nie zawsze chce się leczyć

W orzeczeniach w których wcześniej sądy kwestionowały uznanie pakietów medycznych za przychód stanowiący nieodpłatne świadczenie, składy orzekające zwracały uwagę w zasadzie na następujące elementy:

- przychód z nieodpłatnego świadczenia musi być „otrzymany” a nie „postawiony do dyspozycji”, z czym mamy do czynienia w przypadku wykupienia pakietu dla pracowników

- w chwili wykupienia pakietu nie wiadomo, czy pracownik w ogóle z niego skorzysta, a więc czy w ogóle dojdzie do „otrzymania” nieodpłatnego świadczenia

- w chwili wykupienia pakietu, gdy pracownik z niego nie skorzystał, nie można określić wartości przypadającej na danego pracownika, a tym samym nie można określić podstawy opodatkowania.

Co na to uchwała

Zgodnie z uzasadnieniem do cytowanej uchwały z 24 maja br. „umowa między pracodawcą a danym centrum medycznym polega na przekazaniu przez pracodawcę świadczenia pieniężnego w zamian za zobowiązanie się danego centrum medycznego do zapewnienia, w razie takiej potrzeby, opieki medycznej uprawnionym pracownikom. Jej istota nie jest zatem związana wyłącznie z faktem udzielenia konkretnych świadczeń medycznych, lecz obejmuje także gotowość do świadczenia odpowiednich usług.”

NSA uznał więc, że pracownik, któremu firma wykupiła pakiet medyczny, otrzymuje nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do skorzystania z opieki medycznej. Według sądu prawo takie ma wymierną wartość. Pracownik otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług. Taką chwilą może być umieszczenie zatrudnionego na liście uprawnionych lub wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta. Nie jest nią natomiast sam moment skorzystania z danej usługi.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Internetowego Serwisu Księgowego Sfery Budżetowej pod adresem www.iskb.infor.pl w artykule Od wartości pakietów medycznych trzeba płacić podatek dochodowy.

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK