| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaż lokalu mieszkalnego a podatek

Sprzedaż lokalu mieszkalnego a podatek

Dnia 24 września 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego (sygn. ITPB2/415-635/10/MU).

Podkreślić należy, że okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkowanego na spłatę kredytu (pożyczki) jest cel zaciągnięcia tej pożyczki (kredytu). Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej. Natomiast, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i określonych w ustawie praw majątkowych na nabycie np. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu.

Zwolnieniu od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podlegają również przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i określonych w ustawie praw majątkowych wydatkowane na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (nabytego przed dniem 31 grudnia 2006 r.), wydatkowany w terminie 2 lat od sprzedaży na spłatę kredytu hipotecznego (wraz z odsetkami), zaciągniętego na jego zakup w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »