| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PIT

PIT

Środki wypłacane za ustanowienie służebności zwolnione z podatku

Minister Finansów zmienił interpretację w zakresie opodatkowania wpłat przy służebności gruntu. Wskazując, że linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, w związku z tym środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku. »

Jak rozliczyć w deklaracji PIT dochody z pracy za granicą

Aktualizacja: 29.04.2014

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych za granicą zależy od kraju, w jakim podatnik wykonywał pracę. W większości krajów europejskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązują do zapłaty podatku jedynie w kraju, w którym dochody zostały osiągnięte. »

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 29.04.2014

Przygotowując roczne zeznanie podatkowego za ubiegły rok warto sprawdzić czy przysługują nam ulgi podatkowe. W celu skorzystania z ulg w deklaracji PIT konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów określonych w ustawie o PIT. Jakie są ulgi podatkowe i kiedy można z nich skorzystać? »

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

Aktualizacja: 21.11.2014

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą i jak podają prognozy apetyt na zagraniczne zarobki nie maleje. Najbardziej oblegane kraje przez naszych rodaków to z pewnością Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Holandia. Każdy z krajów ma do zaoferowania coś innego. Pracując legalnie warto pamiętać, że pracodawcy odprowadzają podatek w formie zaliczki, która w 98% jest zawyżona. Jak kompletować dokumenty i w jaki sposób przygotować deklarację podatkową, podpowiadamy poniżej. »

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Aktualizacja: 14.04.2014

W przypadku gdy do dochodów podatnika miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT, czyli tzw. podatek liniowy, fakt ten wyklucza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków w rozliczeniu rocznym PIT. Bez znaczenia jest w tej sytuacji fakt, że podatnik w trakcie roku podatkowego zakończył prowadzenie działalności i w roku tym nie osiągnął żadnych przychodów. »

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 10.04.2014

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f). »

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Aktualizacja: 07.04.2014

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową. »

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?

Aktualizacja: 03.01.2014

Zobowiązania wobec państwa pożerają znaczą część naszych dochodów. W przypadku czteroosobowej rodziny, osiągającej dochód na poziomie średniej krajowej, państwo w 2014 r. zabierze w formie PIT, składek ZUS, VAT i akcyzy prawie 23 tys. zł. »

Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Aktualizacja: 17.12.2013

Przekazanie dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, które zostały nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług. »

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

Aktualizacja: 17.12.2013

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie? »

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Aktualizacja: 17.12.2013

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie? »

Rozliczanie nieterminowo płaconych należności w podatku dochodowym

Aktualizacja: 16.12.2013

Jednymi z największych trudności, z jakimi mierzą się polskie przedsiębiorstwa są nieopłacone w terminie należności za wykonane przez firmy usługi lub dostarczone towary. Często zdarza się, że pomimo upływów kolejnych terminów płatności, wezwań do zapłaty, należności z tytułu wystawionych faktur nie wpływają na konta przedsiębiorców. »

Obiady i lunche biznesowe można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 13.12.2013

Urzędy skarbowe nie zezwalają na rozliczenie w kosztach podatkowych obiadów lub lunchy biznesowych, traktując każdy wydatek na usługę gastronomiczną poza firmą jako koszt tzw. reprezentacji, wykluczony z kosztów uzyskania przychodów. W dniu 25 listopada 2013 roku Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, która tę sporną kwestię ocenia zupełnie inaczej. »

Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 11.12.2013

Niektóre rodzaje przychodów, jeśli nie są wyraźnie zwolnione z PIT, mogą stanowić przychody z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jak wykazać przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT? »

Jak rozliczyć w pkpir zakup działki budowlanej

Aktualizacja: 05.12.2013

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie budowy budynków mieszkalnych na sprzedaż. Jeszcze w tym roku zamierzam kupić aktem notarialnym działkę budowlaną. W związku z prowadzoną działalnością na działce tej planuję wybudować domy mieszkalne do sprzedaży. Czy działkę mogę wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów jako towar handlowy? »

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Aktualizacja: 09.12.2013

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »