| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak złożyć oświadczenie PIT-12 za 2011 r.

Jak złożyć oświadczenie PIT-12 za 2011 r.

Przed 10 stycznia 2012 r. podatnicy muszą złożyć płatnikowi oświadczenie, że zamierzają skorzystać z możliwości sporządzenia rozliczenia rocznego za 2011 r. przez płatnika. Krajowa Informacja Podatkowa stoi na stanowisku, że PIT-12 mogą złożyć do 10 stycznia 2012 r. włącznie. Powinni to zrobić na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu PIT-12 (wersja 5). Podatnik, który złoży płatnikowi oświadczenie po tym terminie, nie otrzyma od płatnika PIT-40. Nadal formularza PT-12 nie mogą złożyć podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie rozliczająca się z dzieckiem oraz podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na dziecko.

Możliwość zlecenia płatnikowi rozliczenia rocznego podatku dochodowego dotyczy m.in. pracowników, którzy uzyskali dochody tylko od swojego pracodawcy.

Rozliczenie to jest możliwe tylko w przypadku pracowników, którzy nie korzystają z większości preferencji przewidzianych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy do nich m.in. wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Ministerstwo Finansów rozważało możliwość składania oświadczenia PIT-12 przez pracowników chcących rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub osoby samotne rozliczające się z dzieckiem, ale wycofało się z tego pomysłu. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone w 2011 r. oraz wchodzące w życie od 1 stycznia 2012 r. nie przewidują zmian w tym zakresie.

Z rozliczenia podatku przez płatnika może zatem w 2012 r. skorzystać pracownik, który:

• nie korzysta z odliczeń od dochodu, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS,

• odlicza od podatku tylko kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także: Serwis PIT 2011

Na skutek dokonanej w 2008 r. nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownicy składający oświadczenie PIT-12 zostali pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. przepisy również nie przewidują zmian w tym zakresie. Oznacza to, że podatnicy, którzy chcieliby skorzystać w rozliczeniu dochodów za 2011 r. z ulgi z tytułu posiadania dzieci, nie mogą złożyć płatnikowi oświadczenia PIT-12.

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia za pracownika rocznego rozliczenia za 2011 r. na formularzu PIT-40 w terminie do końca lutego 2012 r. W tym samym terminie powinni przekazać to rozliczenie pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania pracownika. Złożenie pracodawcy oświadczenia PIT-12 w terminie do 10 stycznia br. zwalnia pracownika z konieczności samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Nie pozbawia go jednak takiej możliwości. W sytuacji gdy pracownik, mimo złożonego przez pracodawcę rozliczenia na formularzu PIT-40, zdecyduje się złożyć samodzielnie roczne rozliczenie swoich dochodów, ma taką możliwość. W takim przypadku powinien do składanego zeznania dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny takiego postępowania.

• art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »