| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zmiana regulacji rezydencji podatkowej na Malcie

Zmiana regulacji rezydencji podatkowej na Malcie

W obrębie przepisów regulujących zasady przyznawania na Malcie rezydencji podatkowej osobom zamożnym, Permanent Residence Scheme został zastąpiony przez High Net Worth Individuals (HNWI) Rules. Zmiany mają na celu zapewnienie zgodności maltańskich regulacji dotyczących rezydencji podatkowej z międzynarodowymi zobowiązaniami państwa oraz przepisami międzynarodowego prawa podatkowego.

Nowe warunki

Osoby, które uzyskały status rezydenta podatkowego w ramach Permanent Residence Scheme przed 1. stycznia 2011 będą kontynuować korzystanie z tych samych przywilejów o ile spełnią następujące warunki:

• Otrzymują stały i pewny dochód pozwalający na utrzymanie siebie oraz osób będących na ich utrzymaniu bez konieczności korzystania z systemu pomocy socjalnej na Malcie.

• Zarówno oni jak i członkowie ich rodzin muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne, pokrywające wszelkie ryzyka, jakie zwykle pokrywają ubezpieczenia obywateli maltańskich.

• Jedynie te osoby lub członkowie ich rodzin są upoważnieni do przebywania w miejscu zadeklarowanym jako miejsce zamieszkania na Malcie.

• Warunki dotyczące nieruchomości:

- w przypadku sprzedaży lub zakończenia umowy najmu wykorzystywanej nieruchomości, w celu utrzymania statusu rezydenta, konieczne jest spełnienie kryterium Qualifying Property Holding, co w praktyce oznacza,  że nieruchomość została nabyta za nie mniej niż 400 000 EUR lub jest wynajmowana za nie mniej niż 20 000 EUR rocznie.

- w przypadku sprzedaży lub zakończenia umowy najmu nieruchomości przed 14 września 2011, kolejna nieruchomość zastanie zaklasyfikowana jako Qualifying Property Holding gdy:
 a. została nabyta przed 14. września 2011 za nie mniej niż 116 000 EUR, lub

b. została zawarta umowa przedwstępna na nabycie nieruchomości za nie mniej niż 116 000 EUR oraz nieruchomość, której dotyczy umowa zostanie nabyta nie później niż do 31 marca 2012, lub

c. przed 14 września 2011 zastała zawarta umowa najmu na kwotę nie mniejszą niż 4 150 EUR rocznie, a potwierdzona notarialnie (lub przez adwokata) kopia tej umowy zostanie złożona w Inland Revenue nie później niż 31 marca 2012.

Posiadacz Certyfikatu rezydencji podatkowej zobowiązany jest składać coroczną deklarację wraz z dokumentacją lub z dokumentem wydanym przez odpowiedni profesjonalny podmiot poświadczający spełnienie wszystkich warunków wymaganych przez PRS.

Maria Jaskólska

aplikant adwokacki

www.taxwaysgroup.com

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK