| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulga na dzieci: rodzice w wolnym związku traktowani jak samotni

Ulga na dzieci: rodzice w wolnym związku traktowani jak samotni

Przy obliczaniu dochodu uprawniającego do ulgi na dzieci rodzice nie będący małżeństwem będą traktowani jak osoby samotne, tym samym ich dochód nie będzie sumowany. Takie stanowisko zajął resort finansów, mimo uwag RCL, że jest to niekorzystne dla małżeństw.


Resort finansów nie uwzględnił wniosków Rządowego Centrum Legislacji (RCL), które postulowało zmiany w tym zakresie. Dzięki temu rodzice pozostający w wolnych związkach będą mieli większe szanse na ulgę, bo będą traktowani jak osoby samotne.

Chodzi o czekający na rozpatrzenie przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje m.in. zmiany w uldze prorodzinnej.

Zgodnie z propozycją resortu z ulgi nie będą mogły korzystać rodziny z jednym dzieckiem, których dochody przekraczają 85 tys. 528 zł rocznie. W odniesieniu do podatników z trójką i więcej dzieci, ulga na trzecią i kolejną pociechę zwiększy się o 50 proc.

Rządowe Centrum Legislacji zwróciło uwagę podczas konsultacji w sprawie projektu, że przy określaniu prawa do ulgi osób wychowujących jedno dziecko, które nie pozostają w związkach małżeńskich (także będących w separacji), ich dochodów nie będzie się łączyć. Dzięki temu maleją szanse, że limit dochodów pozbawiający prawa do ulgi zostanie przekroczony.

"Nakaz wyrażony w art. 18 Konstytucji oznacza podejmowanie przez państwo takich działań, które umacniają więź między osobami tworzącymi rodzinę. Z tego względu tworzenie regulacji, które traktują małżonków gorzej od osób, które nie zawarły związku małżeńskiego, ale żyją we wspólnym gospodarstwie domowym i wspólnie wychowują dziecko, budzi wątpliwości" - wskazało RCL w opinii do projektu.

Resort finansów wyjaśnił w odpowiedzi na uwagi RCL, że projektowane przepisy są analogiczne do regulacji, które pozwalają osobom samotnie wychowującym dziecko rozliczyć się razem z dzieckiem. MF wskazało, że ustawa o PIT nie definiuje pojęcia rodziny, a uwzględnienie uwag RCL wymagała wprowadzenia do niej pojęcia konkubinatu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK