| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wolny zawód a forma opodatkowania - jaką wybrać?

Wolny zawód a forma opodatkowania - jaką wybrać?

Wolny zawód to pojęcie funkcjonujące w języku prawniczym, ale nie do końca sprecyzowane. W języku potocznym najczęściej bywa kojarzone z profesjami adwokatów, architektów, lekarzy, weterynarzy, psychologów, notariuszy czy radców prawnych. Jaką formę opodatkowania wybrać będąc przedstawicielem wolnego zawodu?

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla wolnych zawodów wynosi 20%. W związku z wysoką stawką, ryczałt dla wolnych zawodów rzadko jest korzystniejszy od zasad ogólnych, podatku liniowego lub karty podatkowej. Natomiast stawki wynikające z karty podatkowej są dla niektórych wolnych zawodów opłacalne.

Oczywiście, należy także wziąć pod uwagę fakt, że karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zwalniają z konieczności prowadzenia księgowości w formie KPiR. Dla wielu osób z pewnością jest to zaletą.


Profesje medyczne a karta podatkowa


Dla pielęgniarek i położnych, fiskus przewidział niską stawkę podatku rozliczanego godzinowo, w wysokości 1,3 zł za godzinę. Co więcej, stawka nie zależy od liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu. W przypadku pielęgniarek oraz położnych, koszty uzyskania przychodu zwykle nie są wysokie, a to znacząco zwiększa atrakcyjność korzystania z karty podatkowej.

Lekarze i stomatolodzy na karcie podatkowej płacą:

- 11,10 zł za godzinę, jeśli pracują do 48 godzin w miesiącu,

- 532,8 zł + 14,90 za każdą godzinę powyżej 48 godzin, jeśli pracują od 48 do 96 godzin w miesiącu,

- 1248 zł - jeśli pracują powyżej 96 godzin w miesiącu.

Oprócz kwestii kosztów działalności, które w przypadku lekarzy mogą być wysokie, rozpatrując kartę podatkową należy wziąć pod uwagę stawkę godzinową oraz liczbę przepracowanych godzin w miesiącu. Niska stawka godzinowa przy dużej liczbie godzin w miesiącu może sprawić, że karta nie jest opłacalna.


Karta podatkowa dla weterynarza


Z karty podatkowej może także skorzystać weterynarz. Stawki podatku dochodowego wynoszą 5 zł za godzinę przy działalności do 48 godzin w miesiącu. Przy pracy od 48 do 96 godzin weterynarz płaci 240 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin, zaś jeśli przekracza 96 godzin miesięcznie, stawka wynosi 528 zł.


Nauczyciele udzielający lekcji na godziny


Korepetytorzy mają możliwość wyboru karty podatkowej. W ich przypadku minimalna stawka wynosi 3 zł za godz, jeśli pracują do 48 godz. w miesiącu. Jeśli pracują od 48 do 96 godzin, płacą 144 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin. Jeśli zaś przekraczają 96 godzin pracy w miesiącu, podatek wynosi 432 zł. Oczywiście i tym razem, opłacalność karty podatkowej zależy od natężenia pracy korepetytora oraz wysokości stawek godzinowych. Przy niewielkiej liczbie godzin, z pewnością jest to dobre rozwiązanie.


Karta podatkowa a współpracownicy


Minusem karty podatkowej w przypadku wolnych zawodów, jest ograniczona możliwość współpracy z innymi osobami. W przypadku lekarzy, pielęgniarek, weterynarzy czy nauczycieli, zastosowanie karty podatkowej nie jest możliwe jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki. Ponadto, profesje medyczne korzystające z karty mogą zatrudniać maksymalnie jedną osobę, jako „pomoc fachowa lub przyuczona”, ale nie może to być inny lekarz, położna czy weterynarz. Korepetytor nie może zatrudniać żadnych pracowników.


Inne wolne zawody


Adwokat, notariusz, radca prawny, doradca inwestycyjny, architekt czy psycholog to wolne zawody, które silnie kojarzą się z tym pojęciem. Jednak wspomniana Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie pozwala im na korzystanie z karty podatkowej lub ryczałtu. Takie osoby powinny skorzystać z zasad ogólnych. Przyjmuje się bowiem, że podatek liniowy jest opłacalny tylko wówczas, gdy przedstawiciel wolnego zawodu osiąga dochód przekraczający 100 tys. zł. Podatek liniowy wyklucza możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku i wielu ulg, w tym możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK