| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Dodatnie różnice kursowe w podatku dochodowym

Dodatnie różnice kursowe w podatku dochodowym

Obliczanie różnic kursowych może zmienić wartość podstawy do opodatkowania. Dodatnie różnice kursowe mogą wystąpić zarówno przy transakcjach na rachunkach walutowych, jak i przy rozrachunkach z kontrahentami za pośrednictwem gotówki lub konta bankowego prowadzonego w złotych. Jakie są skutki dodatnich różnic kursowych?

Świętujemy Dzień Księgowego!

 

Waluty należy przeliczać, gdyż polskie przepisy podatkowe zabraniają ewidencji zdarzeń gospodarczych w walucie obcej. Różnice kursowe powstają w wyniku zmiany kursu waluty obcej w okresie pomiędzy dniem zawarcia umowy, w której była wyrażona wartość świadczenia, a dniem realizacji płatności wynikającej z tej umowy, albo z tytułu zmiany stanu własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych.


Obliczenie zmiany wartości kursu


Ustalenie różnic kursowych to nic innego, jak dokonanie dwukrotnego przeliczenia walut i następnie porównanie wyników. Za pierwszym razem przeliczenia dokonuje się według kursu obowiązującego na dzień zdarzenia gospodarczego, czyli np. świadczenia usługi lub wystawienia faktury. Za drugim, po kursie obowiązującym w dniu otrzymania  należności lub spłaty zobowiązania. Wynikająca z tych dwóch przeliczeń różnica stanowi właśnie różnicę kursową, wartości której podatnik nie może ominąć przy wykazywaniu osiągniętego przychodu.

Dodatnie różnice kursowe powstaną m.in., gdy wartość:

- osiągniętego przychodu w walucie obcej po przeliczeniu na złote według średniego ogłaszanego kursu NBP będzie niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski będzie wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

- otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu okaże się niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt. 4 i 5 art. 24c ust. 2 ustawy o PIT,

- kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia będzie niższa od  wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

- kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania będzie wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Po jakim kursie?


Podstawowym wskaźnikiem dokonania wyceny kursu waluty jest kurs faktycznie zastosowany. Należy przez niego rozumieć kurs banku, w którym podatnik posiada rachunek walutowy. Obliczając różnice przyjąć należy kurs kupna lub kurs sprzedaży (odpowiednio dla wpływu lub rozchodu waluty). Ma to zastosowanie w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »