| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak zaksięgować notę odsetkową w pkpir

Jak zaksięgować notę odsetkową w pkpir

Jak ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) notę odsetkową za prąd, jeżeli nota nie ma daty wystawienia? Zawiera jedynie termin płatności. Czy w takim przypadku należy wystawić dowód wewnętrzny?

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż noty obciążeniowe nie zostały wyszczególnione w ww. rozporządzeniu jako dowody księgowe. Co do zasady nie mogą więc one dokumentować kosztów uzyskania przychodów. Zatem podstawą wpisu przedmiotowych wydatków w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów winny być inne dokumenty, o których mowa w § 13 pkt 5 ww. rozporządzenia, jeżeli zawierają dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia. Jeżeli zatem nota obciążeniowa, o której mowa we wniosku, zawiera ww. dane, a Wnioskodawca nie jest w stanie uzyskać na udokumentowanie przedmiotowych kosztów innych dowodów (np. faktur, refaktur itp.), to nota ta może stanowić podstawę do ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR

W świetle powyższego wymienione wydatki, udokumentowane notą obciążeniową, poniesione po oddaniu środka trwałego (lokalu użytkowego) do używania, z ww. zastrzeżeniem, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, podlegające ujęciu w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o ile poniesione zostaną w celu uzyskania przychodu z tej działalności.

A zatem przyjmując, że otrzymana przez Panią nota odsetkowa zawiera elementy, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir, to może ona stanowić samodzielnie podstawę wpisu w pkpir. Aby nie było wątpliwości, że uregulowała Pani kwotę odsetek wynikającą z takiej noty, najlepiej jest podłączyć do niej dowód zapłaty (np. wyciąg bankowy).

Czynsz z umowy najmu w pkpir


PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą. W związku z nieterminową zapłatą faktury za prąd zakład energetyczny naliczył odsetki w kwocie 16 zł i przesłał panu Kowalskiemu notę odsetkową z 3 czerwca 2013 r. Na nocie jako termin płatności wskazano 14 czerwca 2013 r. Pan Kowalski zapłacił odsetki 19 czerwca 2013 r. na poczcie. Dowód zapłaty podłączył pod notę odsetkową.

Ewidencja podanych zdarzeń w pkpir w czerwcu 2013 r. będzie wyglądała następująco:

Lp.

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Pozostałe wydatki

Razem wydatki

1

2

3

6

13

14

1)

19.06.2013

Nota odsetkowa 13/2013

Odsetki za nieterminową zapłatę

16,00 zł

16,00 zł

PODSTAWA PRAWNA

• § 12, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 551

Justyna Michałowska

- księgowa, autorka licznych publikacji z dziedziny podatków

CZYTAJ TAKŻE

„Jak wpisać do pkpir odsetki od kredytu obrotowego” - Mk nr 10/2013, dostępny na www.mk.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK