Przemysław Molik: Kto obecnie może odliczać wydatki z tytułu opłat za dostęp do internetu?
reklama
reklama
Marcin Łoboda: Od początku roku w ustawie o PIT (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) obowiązują nowe przepisy. Treść odpowiedniego art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy pozostała bez zmian, a zatem podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć o wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Nowością jest zaś ust. 6h, który wszedł w życie 1 stycznia tego roku. Stanowi on, że odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z niego.
W jaki sposób interpretować ten przepis? Co będzie w sytuacji, gdy podatnik korzystał dotychczas z ulgi internetowej tylko raz, np. w rozliczeniu za 2010 r.? Czy obecnie za 2013 r. będzie mógł z niej skorzystać jeszcze raz, skoro nowy ust. 6h mówi o odliczeniu ulgi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych?
W nowelizacji ustawodawca wskazał, że podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, może jeszcze to zrobić za 2013 r. Wynika z tego, że jeżeli podatnik korzystał z ulgi jednokrotnie, ale w innym okresie niż 2012 r., wówczas traci już prawo do jej stosowania.
Załóżmy, że podatnik skorzysta z odliczenia wydatków na internet w rozliczeniu za 2013 i 2014 r. W 2015 r. ulgi nie odliczy, bo już utraci takie prawo. Czy składając zeznanie za 2016 r., podatnik może ponownie skorzystać z odliczenia, skoro w poprzednim okresie rozliczeniowym, czyli za 2015 r., ulgi nie stosował?
Podatnik, po skorzystaniu z ulgi w przewidzianym ustawowo terminie, nie będzie już mieć możliwości ponownego nabycia prawa do jej odliczania. Użyty przez ustawodawcę „okres poprzedzający” oznacza wszystkie lata przed dokonaniem odliczenia, a nie jedynie ostatni rok podatkowy.