| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Obniżka czynszu dla najemcy lokalu zakładowego bez PIT

Obniżka czynszu dla najemcy lokalu zakładowego bez PIT

Obniżka stawki czynszu na najem lokalu zakładowego (w oparciu o przygotowaną instrukcję zatwierdzoną uchwałą zarządu) z uwagi na niskie dochody najemcy dla osoby, która taką obniżkę otrzyma, nie powoduje powstania przychodu w PIT.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 18358) wyjaśniając, że zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.):

- w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:

1) położenia budynku;

2) położenia lokalu w budynku;

3) wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu;

Najem prywatny - kto jest zwolniony z VAT?

4) ogólnego stanu technicznego budynku (art. 7 ust. 1 ww. ustawy),

- właściciele lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego mogą na wniosek najemcy, w oparciu o postanowienia odpowiednio uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, zarządzenia wojewody lub uchwały organu wykonawczego państwowej osoby prawnej, stosować określone obniżki czynszu naliczonego według obowiązujących stawek w stosunku do najemców o niskich dochodach. Obniżki takie mogą być udzielane najemcom, których średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu lub w zarządzeniu wojewody. Kwota obniżki powinna być zróżnicowana w zależności od wysokości dochodu gospodarstwa domowego najemcy (art. 7 ust. 2 ww. ustawy),

- obniżki, o których wyżej mowa, udziela się najemcy na okres 12 miesięcy.

Zwolnienie z PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych

W przypadku gdy utrzymujący się niski dochód gospodarstwa domowego to uzasadnia, właściciel, na wniosek najemcy, może udzielać obniżek czynszu na kolejne okresy dwunastomiesięczne (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).

Z interpelacji wynikało, iż istnieją wątpliwości, czy obniżka czynszu zastosowana wobec najemcy na podstawie opisanych powyżej regulacji powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Resort finansów uznał, iż z powołanych przepisów wynika, że warunki obniżki czynszu określane są w postanowieniach odpowiednio: uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, zarządzenia wojewody lub uchwały organu wykonawczego państwowej osoby prawnej.

Czynsz z umowy najmu w pkpir

Jak z powyższego wynika, obniżka czynszu następuje na podstawie aktów o charakterze generalno-abstrakcyjnym, mogących mieć zastosowanie do wszystkich osób spełniających określone w nich warunki.

W konsekwencji zastosowanie obniżki czynszu na podstawie tych aktów prawnych nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

Zapraszamy na forum o podatku PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK