| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulga meldunkowa a rozdzielność majątkowa

Ulga meldunkowa a rozdzielność majątkowa

Czy rozdzielność majątkowa ma wpływ na prawo do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej?


Ulga meldunkowa


Podatnik zameldowany przez co najmniej rok w mieszkaniu nabytym przed końcem 2008 r. sprzedając je nie będzie musiał płacić podatku. Prawo do zwolnienia przysługuje także małżonkowi, który tego warunku nie spełnił.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawa przewiduje jednak zwolnienia. Jednym z nich jest tzw. ulga meldunkowa, z której mogą skorzystać osoby, które nabyły (wybudowały) nieruchomość (prawa majątkowe) w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. - podatku nie zapłacą, jeżeli przez co najmniej 12 miesięcy byli zameldowani w zbywanej nieruchomości.

Uwaga: nieruchomości nabyte w 2008 r. nie będą podlegały opodatkowaniu w przypadku zbycia, które nastąpi po 31.12.2013 r. bez konieczności spełniania warunków zwolnienia.

Ulga na dziecko w 2014 r. - komu przysługuje?

Jak skorzystać z ulgi internetowej w 2014 roku

 

Według art. 21 ust.1 pkt. 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeśli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »