| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu

Samozatrudniony ma do wyboru kilka form opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że osoby, które rezygnują z etatu i zakładają własną firmę, nie zawsze mogą wybrać dowolną formę opodatkowania.


Czy zawsze przysługuje liniowy PIT


Podatnik jest informatykiem zatrudnionym na umowę o pracę. Z końcem września zamierza rozwiązać z pracodawcą umowę i od listopada świadczyć na jego rzecz analogiczne usługi w ramach działalności gospodarczej. Czy od razu będzie mógł rozliczać się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej?

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z tego źródła według 19-proc. stawki liniowej (bez względu na wysokość dochodu). Zasadą jest, że wyboru tej formy rozliczeń dokonuje się, składając do 20 stycznia pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Podatnik, który w trakcie roku rejestruje firmę, wyboru liniowego PIT może dokonać zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) - a więc zaznaczając odpowiednią pozycję we wniosku CEIDG-1. Przedsiębiorca, który z tej możliwości nie skorzysta, pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Późniejsze zadeklarowanie (lub zmiana) tej formy opodatkowania w ciągu tego samego roku nie jest dopuszczalne.

Dokonując wyboru podatku liniowego, trzeba jednak uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że możliwość opodatkowania tą metodą jest wyłączona w stosunku do podatników lub wspólników spółek osobowych, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które wykonywali bądź wykonują w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Dokładnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Podatnik chce bowiem stosować podatek liniowy w tym samym roku podatkowym, w którym rezygnuje z pracy, zakłada własną działalność i zamierza świadczyć usługi byłemu pracodawcy.

Przepisy nie zakazują zaś byłemu pracownikowi zakładającemu działalność gospodarczą korzystać z podatku liniowego już od następnego roku podatkowego, nawet jeżeli zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy będzie pokrywał się z zakresem działalności prowadzonej firmy. W praktyce oznacza to, że podatnik mógłby rozliczać się podatkiem liniowym od przyszłego roku. W tym celu powinien złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego stosowne oświadczenie do 20 stycznia 2014 roku.


Podstawa prawna

- Art. 9a ust. 2, art. 30c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).


Czy można stracić prawo do stawki liniowej


Podatniczka na umowie o pracę do końca lutego 2013 r. zatrudniona była jako księgowa. Od marca prowadzi własną działalność - usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - i rozlicza się podatkiem liniowym. W lipcu nawiązała współpracę z byłym pracodawcą. Czy w tej sytuacji musiała stosować skalę podatkową?

Ustawa o PIT jasno reguluje konsekwencje podatkowe takiej sytuacji. Jeżeli podatnik, który wybrał podatek liniowy, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (lub w ramach spółki osobowej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, pokrywające się z tymi, które wykonywał w tym samym roku na podstawie umowy o pracę, to traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK