| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ryczałt ewidencjonowany - stawki i podatnicy

Ryczałt ewidencjonowany - stawki i podatnicy

Nie przy każdej działalności handlowej, wytwórczej lub usługowej można wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Przepisy przewidują pewne ograniczenia

 


Czy można stosować jednocześnie ryczałt i liniowy PIT

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność usługową opodatkowaną liniowym PIT. W przyszłym roku zamierza wstąpić do spółki cywilnej, której wspólnicy rozliczają się ryczałtem. Czy w takiej sytuacji również do niego mogą mieć zastosowanie przepisy o ryczałcie ewidencjonowanym?

Opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody z działalności gospodarczej, w tym także prowadzonej w formie spółki cywilnej lub jawnej (ich wspólnikami muszą być jednak osoby fizyczne). Jeśli wspólnicy decydują się na taką formę rozliczeń z fiskusem, to - zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - powinni stosować ją wszyscy. Przepisy wskazanej ustawy nie przewidują natomiast, aby z opodatkowania w tej właśnie formie byli wyłączeni podatnicy prowadzący inną działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową lub podatkiem liniowym PIT.

Ta okoliczność nie będzie zatem stanowiła przeszkody w stosowaniu ryczałtu.

Warto dodać, że w opisanej sytuacji podatnik, który rozlicza się liniowo, nie mógłby jednocześnie opodatkować działalności gospodarczej innego rodzaju według skali. Ten zakaz wynika z art. 9a ust. 5 ustawy o PIT. Przepis ten nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej skorzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej indywidualnie - z podatku liniowego i odwrotnie.

Podstawa prawna

Art. 9 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Art. 9 ust. 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Czy wolny zawód trzeba świadczyć na rzecz innych osób

Położna zamierza zarejestrować własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi odbierania porodów domowych. Czy będzie mogła wybrać ryczałt ewidencjonowany?

Przychody uzyskiwane w związku z wykonywaniem wolnych zawodów zasadniczo nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Od tej reguły są jednak wyjątki. Ustawa o podatku zryczałtowanym wprowadza własną definicję wolnego zawodu, w przypadku którego można stosować ryczałt. Zgodnie z nią chodzi tu o pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

Działalność ta nie może być jednak wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (np. spółek osobowych) albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie ustawa precyzuje, że osobiste wykonywanie wolnego zawodu to wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów-zleceń, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

 Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »