| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

W rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r. wzrasta ulga na dzieci. Ulga na pierwsze i drugie dziecko tak jak w poprzednich latach wynosi 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Wzrasta natomiast ulga na trzecie oraz czwarte i każde kolejne dziecko. I tak miesięczna kwota odliczenia wynosi obecnie: w 139,01 zł (1668,12 zł rocznie) – na trzecie dziecko; w 185,34 zł (2224,08 zł rocznie) – na czwarte i każde następne dziecko.


Czy nadwyżka przejdzie na kolejny rok

Zawodowa rodzina zastępcza wychowuje pięcioro małoletnich dzieci. Wyliczyli, że za 2013 r. będzie im przysługiwało odliczenie w wysokości 8340,36 zł. Wiedzą, że nie będą w stanie go w całości wykorzystać. Małżonkowie zeznania roczne składają wspólnie. Czy w związku z tym, że ulgę dla rodzin wielodzietnych podniesiono tak znacznie, zmieniły się zasady jej odliczania?


Mechanizm odliczania ulgi nie zmienił się. To znaczy, że może ona pomniejszyć wyłącznie podatek obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Odlicza się ją od kwoty, jaką uzyskujemy po pomniejszeniu podatku o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne i tylko do tej wysokości. W praktyce może się oczywiście zdarzyć, że uzyskany w ten sposób limit jest niższy niż przysługująca kwota ulgi prorodzinnej. W takim wypadku nie odliczymy całej ulgi, a jedynie jej część (do wysokości podatku pomniejszonego o składkę zdrowotną). Tak się stanie, jeśli podatnik nie uzyskuje wystarczająco dużego dochodu, a w konsekwencji - nie ma na tyle wysokiego podatku, aby uwzględnić pełne odliczenie.

Dokładnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Odliczenie ulgi we wspólnym zeznaniu składanym przez rodziców zastępczych spowoduje, że ich zobowiązanie względem fiskusa się wyzeruje, a organ podatkowy zwróci odprowadzane w ciągu roku zaliczki. Niewykorzystana kwota ulgi jednak przepadnie.

Warto też przypomnieć, że ulgę prorodzinną podatnicy wychowujący wspólnie dzieci mogą odliczyć zarówno we wspólnym PIT (jeśli są małżeństwem mającym do tego prawo), jak i w osobnych zeznaniach, jeśli rozliczają się odrębnie. Pamiętać muszą natomiast, że kwota ulgi przysługuje im łącznie, przy czym mogą się nią podzielić dowolnie.


Podstawa prawna:

- Art. 27f ust. 1, ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).


Czy na każde dziecko jest wyższa preferencja

Małżonkowie wychowują czworo małoletnich dzieci. Najmłodsza pociecha ma dwa lata, najstarsza trzynaście. Słyszeli, że w rozliczeniu za 2013 rok będą mogli odliczyć wyższą ulgę prorodzinną niż dotychczas. Czy większą kwotę będą mogli uwzględnić w rocznym PIT na wszystkie czworo dzieci?


Rzeczywiście w rozliczeniach podatkowych za obecny rok (a więc składanych do 30 kwietnia 2014 r.) po raz pierwszy będą miały zastosowanie nowe zasady odliczenia ulgi prorodzinnej. Znacząco zyskają na nich rodziny wielodzietne, którym przyznano wyższą ulgę. Kwota odliczenia wzrośnie, jednak nie na wszystkie dzieci.

W uproszczeniu - ulgę zwiększoną o połowę będzie można odliczyć na trzecie dziecko, natomiast aż o 100 proc. - na czwarte i każde kolejne. Jak widać wysokość kwoty ulgi prorodzinnej na dwoje pierwszych dzieci nie zmienia się. Co to w praktyce oznacza?

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »