| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Wartość nieodpłatnych świadczeń oferowanych przez pracodawcę uczestnikom spotkania integracyjnego jest dla nich przychodem ze stosunku pracy, od którego firma jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Dlatego też pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie o określonej wartości w związku z przyjściem na imprezę, bez względu na to, czy będzie korzystał z posiłków, napojów czy atrakcji (ewentualnie w jakim stopniu). Okoliczność, że podczas imprezy integracyjnej pracownik np. nie zjadł całego dania, nie zmienia przecież faktu, że je otrzymał, i pozostaje bez wpływu na cenę, jaką zapłacił pracodawca za zakupione dla celów tej imprezy usługi i świadczenia. Zatem z podatkowego punktu widzenia bez znaczenia jest, czy pracownik skorzystał ze wszystkich atrakcji zaproponowanych w trakcie spotkania, gdyż opłata za zorganizowanie takiej imprezy będzie miała charakter ryczałtowy, tj. będzie niezależna od liczby osób w niej uczestniczących oraz od tego, z jakich faktycznie atrakcji każdy uczestnik zechce skorzystać.

Jeśli w imprezie będzie brała udział osoba towarzysząca pracownikowi (członkowie jego rodziny), to również przychód w wysokości kosztów przypadających na te osoby będzie podlegał doliczeniu do przychodu ze stosunku pracy pracownika. Należy tu mieć na uwadze, iż gdyby nie łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy, nie otrzymałby on, ani członkowie jego rodziny, tego świadczenia.

Nadmienić należy, iż ewentualne trudności towarzyszące indywidualizacji świadczeń na rzecz poszczególnych pracowników mają charakter drugorzędny i nie mogą wpływać na byt i zakres obowiązku prawnego.

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Odnosząc się do problemu ustalenia wartości przedmiotowych nieodpłatnych świadczeń, wskazać należy, iż przepis art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT nie stanowi, że wartością nieodpłatnego świadczenia jest (wyłącznie) cena jego zakupu. Cena zakupu przez pracodawcę usług związanych z imprezą integracyjną stanowi punkt odniesienia dla ustalenia wartości świadczenia otrzymanego przez jednostkowych uprawnionych. Podział tej ceny w relacji do każdego ze wszystkich należących do zbioru uprawnionych stanowić może ustalenie wartości nieodpłatnego świadczenia przypadającego na poszczególnego uprawnionego, dokonane jest bowiem według ceny zakupu, a więc zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o PIT w zw. z art. 11 ust. 2a pkt 2 tej ustawy.

A zatem uczestnictwo pracowników oraz członków ich rodzin w spotkaniu zorganizowanym przez wnioskodawcę, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spowoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy. Wobec tego płatnik zobowiązany będzie naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od otrzymanego przez pracownika przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK