| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej przysługuje na podstawie art. 237 ze znakiem 9 § 3 K.p. W przeciwieństwie do świadczeń wypłacanych ryczałtowo, powinien uwzględniać wszystkie ponoszone przez pracownika koszty prania odzieży np.:

- wydatki na zużyte środki chemiczne (np. wg średnich cen rynkowych),

19.00 złJak zarabiać w domu? - PDF

- wydatki na wodę,

- wydatki na energię elektryczną,

- koszt robocizny.

Ekwiwalent pieniężny może być także ustalony w oparciu o cennik pralni.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?



Wypłacony pracownikowi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest u niego przychodem ze stosunku pracy. W przypadku gdy ekwiwalent ten zostanie przyznany pracownikowi na podstawie art. 237 ze znakiem 9 § 3 K.p., tj. z uwzględnieniem wszystkich faktycznie ponoszonych przez pracownika kosztów prania tej odzieży, wówczas podlega on zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof. Zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych.

Dla skorzystania z przytoczonego zwolnienia od podatku nie ma znaczenia fakt, że zapis o wypłacie ekwiwalentu został zamieszczony w regulaminie pracy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej korzysta ze zwolnienia od podatku, jeżeli jego wysokość stanowi równowartość faktycznie poniesionych przez pracownika kosztów, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych. Przykładowo z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2012 r., nr IPPB4/415-574/12-4/JK wynika, że wypłata pracownikom stałej ryczałtowej kwoty kosztów prania odzieży roboczej, podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy.

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej

Zapraszamy na forum PIT

 





 

Autorzy:

Źródło:

Accace

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU21
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem Infor.pl »