| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, które zostały nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług.

 

 

 

 


Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

 


Przekazanie dywidendy z VAT


Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyroku z dnia 21 maja 2012 r., stwierdził, że przekazanie dywidendy rzeczowej akcjonariuszom nie służy potrzebom przedsiębiorstwa, a służy zaspokojeniu potrzeb własnych tych osób. Dlatego też, przekazywanie nieodpłatnie składników majątkowych przedsiębiorstwa akcjonariuszom w formie dywidendy (a także np. darowizny), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Inne postępowanie prowadziłoby do sytuacji, gdy składniki te przekazane byłyby na cele osobiste (na potrzeby konsumpcji) na warunkach korzystniejszych, niż w wypadku osób nabywających analogiczne składniki w obrocie powszechnym, co również stanowiłoby naruszenie zasady powszechności opodatkowania konsumpcji podatkiem VAT.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Dywidenda niepieniężna rzeczy i praw


Prawidłowość stanowiska WSA została potwierdzona przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2013 roku, zgodnie z którym, dywidenda niepieniężna w spółce komandytowo-akcyjnej, należna akcjonariuszom, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Niezależnie czy to będzie umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem VAT nie ma to żadnego znaczenia.

Efektem ekonomicznym, które ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że spółka komandytowo-akcyjna dokonała na rzecz swoich akcjonariuszy dostawy towarów. Podobnie należy ocenić dywidendę niepieniężną w postaci przekazania praw. Dochodzi wówczas niewątpliwie do nieodpłatnego świadczenia usług ze strony spółki na rzecz akcjonariuszy, które podlega opodatkowaniu VAT.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »