| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie?

INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT 2014

 

 

 

 

 

 


Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty powinni tworzyć ZFŚS, chyba, że zrezygnują z tego w układzie zbiorowym albo w regulaminie wynagradzania. Pozostali mogą fundusz utworzyć, ale częściej wypłacają po prostu świadczenie urlopowe.


Świadczenia pieniężne z ZFŚS


Jeżeli pracodawca posiada już Fundusz i zastanawia się nad wypłatami finansowymi w jego zakresie musi przeanalizować art. 2 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994r., w którym to za udzielenie pomocy socjalnej uważa się również udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej. Najistotniejszym kryterium jakie pracodawca musi przyjąć, aby móc zakwalifikować taką pomoc w ramach ZFŚS jest wspomniane kryterium socjalne, co oznacza wg art. 8 ust. 1 omawianej ustawy uzależnienie wypłaty od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnione do korzystania z Funduszu. Wręczenie wszystkim po równo danej kwoty z wybranej za stosowną przez pracodawcę okazji oznaczać będzie zakwestionowanie w razie kontroli takich wypłat w ramach Funduszu i w konsekwencji opodatkowanie w pełnej wysokości, oraz ich oskładkowanie. Warunki przyznawania takich świadczeń powinny być zawarte w regulaminie ZFŚS i według tego przyznane.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej


Świadczenia zwolnione ze składek ZUS


Dopilnowanie wyżej wymienionych warunków, powoduje, że świadczenia przyznane będą zwolnione ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego oraz zwolnione do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. z podatku dochodowego (art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W kwestii podatku zwolnienie dotyczy świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS i świadczeniami nie mogą być bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zapraszamy na forum PIT

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK