| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zarobki dziecka w zeznaniu rocznym PIT

Zarobki dziecka w zeznaniu rocznym PIT

Kiedy zarobki uzyskane przez dziecko należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT rodzica (czyli łącznie z dochodami rodzica), a kiedy należy rozliczyć je osobno?


Tylko dochody z pracy, ze stypendiów i z przedmiotów oddanych małoletnim do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię dziecka. Inne opiekunowie wpisują do swojej deklaracji.


Czy rodzice wykażą nagrodę sportową


Uczennica szkoły podstawowej, zawodniczka uczniowskiego klubu sportowego, za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach młodzików w siatkówce otrzymała nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł ufundowaną przez wójta. Czy rodzice powinni wykazać tę kwotę łącznie ze swoimi dochodami?

 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać i finansować m.in. nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe. Wynika to z przepisów ustawy o sporcie.

Kwalifikacja nagród, w tym sportowych, do odpowiedniego źródła przychodu uzależniona jest od tego, kto i z jakiego tytułu je otrzymuje. Przychody z uprawiania sportu zasadniczo przypisane są do działalności wykonywanej osobiście, co wynika z art. 13 pkt 2 ustawy o PIT. Chodzi tu nie tylko o przychody ze sportu profesjonalnego (uprawianego w celach zarobkowych), ale o wszystkie przychody otrzymywane przez zawodników, o ile pozostają one w związku z uprawianą dyscypliną sportową. Jeżeli zatem przyznaną przez jednostkę samorządu terytorialnego nagrodę otrzymuje sportowiec w związku z uprawianiem sportu, należy ją zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W pozostałych przypadkach nagroda stanowi przychód z innych źródeł (tak wynika np. z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 lipca 2012 r., nr ILPB2/415-353/12-2/WS i dyrektora IS w Katowicach z 8 listopada 2011 r., nr IBPBII/1/415-719/11/HK).

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Przynależność do uczniowskiego klubu sportowego jest wyrazem zainteresowań dziecka aktywnością sportową i z zasady nie służy celom zarobkowym. Otrzymania nagrody przez małoletnią córkę podatników za osiągnięcia w siatkówce nie można zakwalifikować do kategorii przychodów z pracy. Nagroda podlega więc doliczeniu do dochodów jej rodziców. Warto wskazać, że bez znaczenia jest to, iż nie przekracza ona wysokości kwoty wolnej od podatku w 2013 r. (3091 zł).


Podstawa prawna

Art. 7 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z poźn. zm.).

Art. 31 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. nr 127, poz. 857 z późn. zm.).


Czy dochód z pracy rozlicza się oddzielnie


Podatnicy mają 16-letnią córkę, która uzyskała wynagrodzenie z tytułu odpłatnej praktyki szkolnej. Czy powinni je wykazać w osobnym PIT?

 

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski dolicza się do dochodów rodziców, chyba że nie przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Mówi o tym art. 7 ustawy o PIT. Przepis ten ustanawia jednocześnie pewne wyjątki. I tak, zasada doliczania dochodów dzieci do zarobków rodziców nie dotyczy dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Zatem tylko tego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Wyjaśnijmy, że sposób opodatkowania dochodów niepełnoletnich uzależniony został od tego, czy rodzicom przysługuje zarząd nad danym składnikiem majątku dziecka, czy też nie, a to z kolei wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd nad majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Ten zarząd nie obejmuje jednak zarobku syna lub córki ani przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Stąd też obowiązek wykazywania tego rodzaju dochodów w osobnym zeznaniu PIT, składanym w imieniu dziecka.

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »