| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.


Kto i kiedy jest zwolniony?


Posłowie zarzucili polskiej regulacji podatkowej nierówne traktowanie obywateli, które jednocześnie ma wpływ na społeczne i ekonomiczne przesłanki powodujące brak chęci powrotu obywateli do kraju po odbyciu szkolenia na wysokokwalifikowanym poziomie w związku z którym obłożeni byliby dodatkowym opodatkowaniem. Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje zwolnienia podatkowe dla studentów pobierających stypendia oraz pomoc materialną pochodzącą z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa traktuje o zwolnieniach dotyczących stypendiów zagranicznych. Wobec osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które czasowo przebywają w innym państwie i tam pobierają stypendia, zwolnieniu podlega kwota o równowartości  diety z tytułu podróży służbowej poza granicami za każdy dzień, w którym otrzymywane było stypendium. Kwoty stypendiów zagranicznych pobieranych w walucie obcej przelicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Po pierwsze równość


Warunkiem zwolnienia od podatku w Polsce jest pobieranie stypendium ze środków publicznych. Wszelkie stypendia prywatne nie korzystają obecnie z żadnych preferencji. Ministerstwo Finansów podkreśliło jednocześnie, iż zastosowanie tego rodzaju zwolnienia w stosunku do stypendystów zagranicznych instytucji prywatnych naruszałoby konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa, co swoim w orzecznictwie wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny.

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK