| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).


Polecamy:
INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

 


Przychód z tytułu wykupu akcji wirtualnych...


W wyroku z 30 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Aby instrument finansowy mógł być przedmiotem jakiegokolwiek obrotu bez wątpienia musi być zmaterializowany - czyli musi istnieć.

W przedmiotowej sprawie pomiędzy prezesem spółki, a spółką została zawarta umowa, na podstawie której prezes spółki ma otrzymać wynagrodzenie, którego wysokość - po zaistnieniu zdarzenia inicjującego określonego w umowie lub po złożeniu i umorzeniu rzeczonej akcji wirtualnej - została ustalona jako kwota równa wartości księgowej jednej zwykłej akcji spółki po wartości księgowej obliczonej jako wartość księgowa spółki według ostatniego zweryfikowanego sprawozdania, podzielona przez liczbę akcji z prawem głosu lub też w takiej samej proporcji obliczonej wartości jednego udziału w kwocie pieniężnej, papierach wartościowych lub innej formie zapłaty jaka może być otrzymana za sprzedaż lub wymianę akcji lub w publicznej ofercie.

Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Zdaniem sądu akcje wirtualne nie mają odzwierciedlenia w kapitale spółki i nie dają nabywcy żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki. Posiadacz takich akcji nie jest uważany za akcjonariusza spółki z tytułu posiadania tych akcji, ani za jakiegokolwiek jej uczestnika. W szczególności posiadaczowi akcji wirtualnych nie przysługuje z racji posiadania tych akcji prawo głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. Tym samym, zgodnie z wyrokiem NSA, akcje wirtualne nie istnieją w obrocie.

Sąd podkreślił, że nie miał na celu wskazanie, że instrument taki musi być dokumentem ale wskazanie, iż instrument taki musi istnieć w obrocie.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


...nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19%


Tak więc przychód, uzyskany np. przez prezesa, z tytułu wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu KSH i niepodlegających obrotowi nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19% od zbycia udziałów i instrumentów finansowych. Przychód powinien zostać zaliczony do przychodu z kontraktu managerskiego.

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 324/12

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Maciej Górski

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK