| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Fakturę korygującą przychód należy ująć wstecz

Fakturę korygującą przychód należy ująć wstecz

Wystawienie faktury korygującej powoduje konieczność korekty przychodów wstecz, a nie w dacie jej wystawienia. A więc na podstawie wystawionych faktur korygujących podatnik powinien skorygować przychody właściwego okresu rozliczeniowego.

 

Dotychczasowa praktyka znajdująca odzwierciedlenie we wcześniejszych interpretacjach indywidualnych ministra finansów wskazywała, iż faktura korygująca powinna zmniejszać przychód w dacie jej wystawienia, a zatem na bieżąco. Wobec tego faktury korygujące nie były odnoszone wstecz, tzn. do faktury pierwotnej, dokumentującej sprzedaż, której korekta dotyczy. Obecnie jednak przyjmuje się, że wystawienie przez podatnika faktury korygującej w każdym przypadku winno zostać odniesione wstecz, tj. do okresu zaewidencjonowania faktury pierwotnej - co potwierdzają orzeczenia sądów i stanowisko Ministerstwa Finansów.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów


Wpływ faktury korygującej na korektę przychodów


Dla ustalenia przychodu istotna jest data uzyskania przychodu, z którą ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Na datę powstania przychodu należnego istotne znaczenie ma dzień dokonania czynności, tj. wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego, wykonanie usługi lub jej częściowe wykonanie. Oznacza to, że późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu. Faktura korygująca ma wpływ na przychody należne określone w fakturze pierwotnej, bowiem dotyczy ona uprzednio wykazanych przychodów, a nie jakichkolwiek innych przychodów.

Faktura korygująca zmniejszająca wartość sprzedaży

Zdaniem MF, uzyskany więc w roku podatkowym przychód w postaci kwot należnych, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, jest pomniejszany (korygowany) o wartość zwróconych towarów, bonifikat, skont, które pierwotnie tworzyły przychód tego roku podatkowego, a nie jakiegokolwiek innego roku podatkowego, łącznie z rokiem, w którym do zwrotu towarów lub do udzielenia lub rozliczenia udzielonych bonifikat i skont faktycznie doszło.


Korekta przychodu wstecz


Jeżeli z jakiegokolwiek powodu przychód określonego (danego) roku podatkowego był mniejszy, np. w związku ze zwrotem towarów, to korekta przychodu o wartość zwróconego tego towaru może się odnosić jedynie do tego roku podatkowego, w którym przychód powstał.

Czy fizyczny zwrot zaliczki jest warunkiem wystawienia faktury korygującej?

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK