| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zmiany w ustawie o PIT w 2015 r. dotyczące książeczek mieszkaniowych

Zmiany w ustawie o PIT w 2015 r. dotyczące książeczek mieszkaniowych

W 2015 r. zmienią się zasady dotyczące zwolnienia z podatku PIT odsetek i premii gwarancyjnych od gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych wkładów.


Zwolnienie na zasadzie praw nabytych


Natomiast z uwagi na brak jednolitego stanowiska organów podatkowych w zakresie stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 5 (w obrocie prawnym występują interpretacje, zgodnie z którymi ze zwolnienia od podatku korzystają również odsetki od środków na książeczkach mieszkaniowych, założonych po wejściu życie przepisu art. 52a ust. 1 pkt 5), Ministerstwo Finansów proponuje zachowanie zwolnienia na zasadzie praw nabytych (przepisy przejściowe) dla przychodów z tytułu odsetek od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych, do których nie stosuje się przepisów ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych założonych do dnia wejścia w życie tych przepisów. W przypadku zmiany lub odnowienia tych książeczek po dniu 31 grudnia 2014 r., zwolnienie będzie zachowane dla odsetek przypadających na okres do dnia zmiany lub odnowienia tych książeczek.

Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.

Jeżeli w okresie od dnia wejścia w życie tych przepisów do dnia 31 grudnia 2014 roku te książeczki mieszkaniowe zostaną założone, zmienione albo odnowione, to zwolnienie to będzie miało zastosowanie do odsetek przypadających na okres do dnia 31 grudnia 2014 r.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK