| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

PIT

PIT

Środki wypłacane za ustanowienie służebności zwolnione z podatku

Minister Finansów zmienił interpretację w zakresie opodatkowania wpłat przy służebności gruntu. Wskazując, że linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, w związku z tym środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku. »

Skorygowana zaliczka w PIT-4R

Aktualizacja: 02.04.2008

W marcu omyłkowo nadpłaciłam zaliczkę na podatek dochodowy o 311 zł, a w następnym miesiącu zaliczkę pomniejszyłam o tę kwotę. Jak powinnam prawidłowo wypełnić PIT-4R? »

Składek zagranicznych jeszcze nie można odliczać

Aktualizacja: 31.03.2008

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zakaz odliczania w PIT składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą. Podatnicy w zeznaniach za 2007 rok zaczęli uwzględniać zagraniczne składki płacone na ubezpieczenia społeczne. Fiskus zapowiada kontrole i ostrzega, że zakaz odliczania składek płaconych poza krajem obowiązuje do 30 listopada 2008 r. »

Jakie są skutki podatkowe umorzenia pożyczki z ZFŚS byłemu pracownikowi

Aktualizacja: 28.03.2008

Czy można wpisać w koszty pożyczkę z ZFŚS, jeśli zakład jest w upadłości, a pożyczki nie są spłacane od 5 lat? Dotyczą one byłych pracowników zakładu. Czy kwoty te będą opodatkowane updof? »

Jakie są skutki przeznaczenia na działalność gospodarczą męża nieruchomości zakupionej przez małżonków na kredyt

Aktualizacja: 27.03.2008

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą i jestem na podatku liniowym. Obecnie wynajmuję pomieszczenia biurowe, lecz umowa najmu kończy się we wrześniu. W zeszłym roku wraz z żoną (ustawowa wspólność majątkowa) zakupiliśmy budynek mieszkalny. »

Kwoty umorzone przez spółdzielnię nie podlegają opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 26.03.2008

Umorzona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota przypadająca spółdzielni od jej członka z tytułu przekształcenia prawa do lokalu lub z tytułu nabycia własności lokalu, jako nienależna, nie podlega opodatkowaniu PIT. »

Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Aktualizacja: 19.03.2008

Podatnik, który z zyskiem sprzedał samochód przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go kupił, musi zapłacić podatek. »

Jak rozliczać podatek od dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych

Aktualizacja: 14.03.2008

Przy sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego 19-proc. podatek pobiera bezpośrednio TFI. Podatnik nie musi rozliczać tego dochodu w rocznym PIT. »

Czy diety i koszty przejazdu podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 12.03.2008

Pracodawca wysłał mnie do pracy do innej miejscowości. Czy diety i zwrot kosztów przejazdu podlegają PIT? Czy muszę się z nich rozliczyć? »

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Aktualizacja: 07.03.2008

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu. »

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 07.03.2008

Sprzedaż nieruchomości nabytej lub wybudowanej w 2007 r. (według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.) podlega opodatkowaniu stawką 19%. Dochód ten należy rozliczyć w terminie składania zeznania rocznego, wykazując zryczałtowany podatek z tego tytułu na PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38, chyba że podatnik skorzysta z ulgi meldunkowej. Wówczas dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania. Poniżej wskazujemy, kiedy można skorzystać z tej ulgi. »

Jak rozliczyć stratę poniesioną z obrotu papierami wartościowymi

Aktualizacja: 05.03.2008

Inwestuję na giełdzie papierów wartościowych. W 2007 r. straciłam pewną kwotę pieniędzy. Czy mogę tę stratę odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2007 rok? Nadmieniam, że prowadzę działalność gospodarczą oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów. Płacę podatek liniowy 19%. »

Czy można zmienić uproszczony sposób amortyzacji na inny

Aktualizacja: 03.03.2008

Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dwa pokoje, które są częścią mojego prywatnego domu. Dotychczas ujmuję w kosztach amortyzację liczoną według stawki rocznej 988 zł za 1 m2 i stawki 1,5%, co w skali roku stanowi niewielką kwotę. Czy mogę liczyć amortyzację w inny sposób, biorąc za punkt wyjścia wartość wybudowania domu, bądź też odnieść stosowaną kwotę za metr do obecnej wartości rynkowej? Czy potrzebne byłoby wtedy ustalenie wartości całego domu przez rzeczoznawcę? »

Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Aktualizacja: 29.02.2008

Kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do odpisania od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej. »

Czy ekwiwalent za samochód podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 28.02.2008

Przychody otrzymywane w formie ekwiwalentu za używanie prywatnego samochodu uzyskiwane przez pracowników podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. »

Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny

Aktualizacja: 22.02.2008

Mój mąż, córka oraz ja jesteśmy współwłaścicielami mieszkania, które wynajmujemy. Zawarliśmy jednak porozumienie, zgodnie z którym tylko ja jestem uprawniona do korzystania z mieszkania, zawierania umów najmu, pobierania czynszu, a także ponoszenia kosztów eksploatacji. W praktyce to ja otrzymuję dochód z najmu. Czy tylko ja powinnam płacić podatek dochodowy? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »