| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatrudniamy uczniów w celu nauki zawodu. Jeden z nas ma uprawnienia do szkolenia uczniów, natomiast drugi takich uprawnień nie posiada. Zajmuje się pracami biurowymi, niezwiązanymi bezpośrednio z pracą wykonywaną przez uczniów. Który z nas może odliczyć ulgę uczniowską?

rada

To, że tylko jeden ze wspólników posiada uprawnienia do szkolenia uczniów, nie pozbawia prawa drugiego wspólnika do ulgi. Warunkiem jest spełnienie także innych ustawowych warunków wymaganych do uzyskania ulgi. Obydwaj wspólnicy powinni złożyć wnioski o przyznanie ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

uzasadnienie

Przepisy regulujące tzw. ulgę uczniowską znajdowały się od 1 stycznia 2001 r. w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tego przepisu podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej mogli korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu swojego podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowano tzw. ulgę uczniowską. Jednak podatnicy mają prawo do obniżenia swojego podatku dochodowego o wcześniej nabyte ulgi, na zasadzie kontynuacji, pod warunkiem że nie wybrali opodatkowania podatkiem liniowym. Ulga uczniowska przysługiwała osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej.

Przysługiwała ona także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów był jeden ze wspólników lub pracownik spółki prowadzącej działalności gospodarczą. Przepis ten jednoznacznie rozstrzygał wątpliwości, czy wspólnikowi spółki nieposiadającemu uprawnień do szkolenia uczniów ulga również przysługuje.

Należy zauważyć, że nawet w poprzednim stanie prawnym (kiedy przepisy regulujące ulgę uczniowską znajdowały się w rozporządzeniu Ministra Finansów), choć nie wynikało to wprost z przepisów, niektóre urzędy skarbowe udzielały ulgi uczniowskiej obydwu wspólnikom nawet wtedy, gdy tylko jeden z nich posiadał uprawnienia do szkolenia uczniów. Takie stanowisko zaprezentował również Minister Finansów w piśmie z 30 grudnia 1999 r., nr PB2/MK-0366-1987/99. Podobnie orzekł NSA w wyroku z 21 maja 1999 r. (sygn. akt ISA/Gd 2841/98). Zdanie odmienne w tej sprawie miał jednak NSA w Warszawie w wyroku z 22 marca 2005 r. (sygn. akt FSK 1825/04).

Reasumując, w opisanym stanie faktycznym obydwu wspólnikom będzie przysługiwała ulga uczniowska. Warunkiem jest, aby chociaż jeden z nich posiadał uprawnienia do szkolenia uczniów. Wspólnicy muszą też spełniać inne wymagane przepisami warunki do skorzystania z ulgi.

Podstawa prawna

l art. 27c ust. 1-2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.

l § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. Nr 35, poz. 173; ost.zm. Dz.U. z 1997 r. Nr 145, poz. 981


Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »