| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?

RADA

W związku z planowaną przerwą w prowadzonej przez Pana działalności, trwającą dłużej niż 10 dni, ma Pan obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy oraz w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Wysokość płaconego w formie karty podatkowej podatku będzie podlegała zmniejszeniu w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Stosowanie przez podatników przerw w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej rodzi wiele wątpliwości.

W przypadku podatników, którzy tak jak Pan prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, tego rodzaju działanie nie powinno stwarzać większych problemów. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidziano bowiem zarówno możliwość zawieszania prowadzonej działalności, jak i skutki takiego zawieszenia.

Podatnicy, którzy planują przerwę w działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni mają obowiązek poinformowania o tym fakcie naczelnika swojego urzędu skarbowego. Powinni to uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy. Podatnicy mają również obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o zakończeniu trwającej przerwy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.

Warto podkreślić, że jeżeli przerwa w prowadzeniu działalności zostałaby spowodowana chorobą, podatnik ma obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o okresie przerwy wynikającym ze zwolnienia lekarskiego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

Przykład

Pan Jan Kowalski z powodu urlopu planuje przerwę w świadczeniu usług, które są opodatkowane kartą podatkową. Przerwa ma trwać od 10 do 25 lipca br. W związku z powyższym pan Jan Kowalski powinien poinformować naczelnika swojego urzędu skarbowego o planowanej przerwie najpóźniej 10 lipca, tj. w dniu jej rozpoczęcia, oraz o jej zakończeniu, najpóźniej 24 lipca, tj. w dniu poprzedzającym jej zakończenie.

W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzonej działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Taka możliwość wynika z brzmienia art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym zapisano, że:

W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyjątkiem ust. 2.

W praktyce oznacza to, że jeżeli zgłosi Pan przerwę w prowadzonej działalności trwającą ponad 10 dni, to opłacany przez Pana podatek w formie karty podatkowej nie będzie pobierany za cały okres tej przerwy, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Warunkiem koniecznym do niepobierania podatku płaconego w formie karty podatkowej, w przypadku przerwy w działalności trwającej co najmniej 10 dni, jest zgłoszenie tego faktu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.

W przypadku przerwy w działalności, która trwa na przełomie lat, należy uznać, że podatek nie będzie pobierany do momentu wskazania przez podatnika, w zawiadomieniu o zakończeniu przerwy w działalności, dokładnej daty tego zakończenia.

Jeżeli planowana przerwa trwałaby krócej niż 10 dni, to podatnik nie ma obowiązku zgłaszania jej do urzędu skarbowego, a podatek za miesiąc, w którym wystąpiła, nie ulega zmniejszeniu.

Przykład

Pan Jan Kowalski planuje przerwę w działalności gospodarczej w terminie od 10 do 25 lipca. W związku z tym podatek płacony w formie karty podatkowej zostanie zmniejszony o 1/30 za każdy dzień tej przerwy, tj. za 16 dni. Jeżeli jednak przerwa w działalności trwałaby od 10 do 17 lipca, to pan Jan Kowalski nie miałby obowiązku jej zgłaszania do urzędu skarbowego. Nie uległaby również zmniejszeniu kwota karty podatkowej za ten miesiąc.

Podstawa prawna

l art. 29 ust. 1, art. 34 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »