| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

RADA
Tak, w przedstawionej sytuacji będzie Pan mógł opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
UZASADNIENIE
Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Katalog podmiotów, które nie mogą korzystać z opodatkowania w tej formie, został zawarty w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na podstawie ustępu 1 pkt 6 opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do:
podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
 
Z pytania wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w innym zakresie niż praca, która była do tej pory świadczona na rzecz byłego pracodawcy. W związku z tym skorzystanie przez Pana z uproszczonej formy opodatkowania, tj. ryczałtu, jest dopuszczalne.
 
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wyłączenie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy podmiotów, które wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące obecnie w zakres ich działalności.
 
Przykład
Podatnik był zatrudniony do 30 kwietnia 2007 r. jako informatyk, do którego zadań należało m.in. konfigurowanie sprzętu komputerowego. Od 1 maja 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego. Jeżeli podatnik będzie świadczył te same usługi na rzecz byłego pracodawcy, przychód z działalności będzie mógł opodatkować w formie ryczałtu od dnia 1 stycznia 2008 r.
 
Przepisy ograniczające możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym mają zastosowanie wyłącznie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Takie stanowisko potwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w piśmie z 29 maja 2006 r. nr PDI/415-22/06, w którym czytamy, że:
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje możliwość opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanej, jednakże dopiero wtedy, gdy spełnione zostaną warunki określone przepisami tej ustawy. Jednym z takich warunków jest przewidziane w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy wyłączenie stosowania opodatkowania w tej formie, (...) jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w roku podatkowym.

Podstawa prawna
 
• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »